0 1 Yaş Arası Bebek Gelişimi

0 1 yaş arası bebek gelişimi

insan hayatının en kritik dönemlerinden biridir. Unutulmamalıdır ki temelleri yaşamın ilk yıllarında atılan psikolojik gelişim insanı tüm ömrü boyunca etkilemektedir. Bebek gelişiminin ilk 6 yılı oldukça önemlidir ve bu dönemde fiziksel, duygusal, sosyal, ahlaki gelişimi olumlu yönde desteklenmelidir.

Yeni Doğan Bebek Gelişimi

Yeni doğan sanılanın aksine pasif bir konumda değildir. Dünyaya yeni gelmiş bir bebek görür, duyar, koklar ve tat alır. Bebek bu dönemde her an öğrenme aşamasındadır, dünyayı algılamaktadır. Bilindiği gibi bebek yaşamın ilk yılında ihtiyaçlarını sadece ağlayarak ifade edebilir. Bu bakımdan bebeğe bakan kişi bebeğin ağlamasından ne istediğini anlamalı ve bu istekleri sevgiyle ve mutlulukla yerine getirmelidir. Bebeğin istekleri yerinde ve zamanında yerine getirse kendini değerli görür ve karşısındaki kişi isteğine vaktinde cevap verdiği için o kişiye ve dolayısıyla dünyaya karşı bir güven duyar. Bebeğin temel ihtiyaçları karnının doyurulması, altının temizlenmesi, uyku ve sevgidir. Bebeğiniz bazı zaman sebepsiz yere ağlayabilir, o zamanda bebeğinizi kucağınıza alıp ona sevgi göstermelisiniz. Bebekler asla şımarmazlar, onu şımartma korkusuyla asla kucağınıza alıp sevmemezlik yapmayınız.

0 1 yaş arası bebek gelişimi ilk 2 ay

Bebeğiniz yaşamının ilk iki ayında karşısındaki kişiyi sesinden ve görüntüsünden tanır. İki aylık olduğunda ise siz ona güldüğünüzde aynı şekilde o da size karşılık verecektir.

0 1 yaş arası bebek gelişimi 4-10 ay

Dört aya gelindiğinde bebeğiniz artık iyice güçlenmiştir ve kendi başına dönebilmekte ve destekli oturabilmektedir. Altı aylık olduğunda artık bebeğiniz yerde rahatlıkla yuvarlanabilir ve dişleri çıkmaya başlar, gözünden kaybolan nesne veya kişiyi aramaz o ortamda o nesne yoksa o yoktur. Yedinci ayda bebeğiniz ellerinden tutulduğunda kısa süreli ayakta durabilir ayrıca tek bir kişiye bağlılık göstermeye başlar. Sekizinci ayda artık bebeğiniz emeklemeye başlar ve kendi başına hareket etme dönemine girer, eşyaları atar düşen nesneyi arar ve kendi kendide ayakta durabilir. Dokuzuncu ayda ise yere düşen küçük nesneleri bile bulabilir, kaybolan nesneleri arar o ortamda olmasa bile o nesnenin olduğunu bilir. On aylıkken yardımsız ayağa kalkabilir, halk arasında sıralama denilen dönemdedir ve koltuklara tutunarak istediği yere yürüyerek gidebilir.

0 1 yaş arası bebek gelişimi 10-12 ay

On bir aylıkken ellerinde tutulduğunda yürüyebilir, kapıyı kapatabilir. On ikinci aya gelindiğinde ise artık kendi başına yürüyebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun güvenli bir ortamda olduğundan muhakkak emin olunmalıdır. Evinizin çocuklu bir ev için uygun güvenlikte olup olmadığından emin olun.

0-1 yaş arası bebek gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu dönemin en kritik süreci güven kazanmalıdır. Bebeğinizin bu dönemde çevresine güvenmesi sağlanırsa geri kalan ömrü boyunca onun kendine güvenli bir kişiliğe sahip olmasını sağlar. Unutulmaması gerekir ki bu dönemde bebeğin temel ihtiyaçları beslenme, alt kirletme ve sevgi ihtiyaçları doğru zamanda doğru şekilde doyurulmalıdır. Aksi takdirde yani bu temel gereksinimler zamanında ve gerektiği gibi karşılanmazsa çevresine karşı güven duygusu gelişmez ve hayatı boyunca güven duygusu eksik olur. Güven duygusu en temel ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulursa denilebilir ki sıfır bir yaş arası geçen süreç insan yaşamı için oldukça kritik bir dönemi oluşturuyor.

0-2 yaş arası bebek gelişimi için konumuza bakabilirsiniz.

Tüm bu kritik bilgiler göz önünde bulundurarak mutlu çocuklar yetişmeniz dileğiyle.

 

 

 

https://endustriyelblog.blogspot.com/2020/08/lsl.html

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Ateş Ölçümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı