0 2 yaş arası bebek gelişimi

0 2 yaş arası bebek gelişimi

0-2 yaş bebek gelişimi dikkat edilmesi gereken kurallar

Çocukların ruhen, bedenen, zihnen sağlıklı olabilmeleri için ilk aylardaki bakım ilgi ve hoşgörü çok önemlidir. Bu dönemde anne babaların dikkat etmesi gereken önemli kurallar vardır, gelin birlikte bu kurallara göz atalım.

Doğru bebek bakımı konusunda bilinçlenin

Bebeğiniz doğmadan, bir de ilk bebeğiniz ise, doğru bebek bakımı konusunu mutlaka öğrenmelisiniz, bebek bakımı zor, stresli, bir o kadar da mutluluk verici bir olaydır.

Her bebek kendi fıtratıyla doğar, ancak anne babadan aldığı sevgi dolu bir eğitim, onun geleceğini sağlıklı ve hayatı her yönüyle kavrayan bir birey olarak geçirmesini sağlar.
Bebeğinize her zaman sevgi ve hoşgörü çerçevesinde yaklaşmalısınız, öğrenirken birçok yanlışlar yapacaktır, bu yanlışlara bağırarak değil, sevgi dolu tepkiler vermelisiniz.

İlk olarak sadece anne sütüyle beslenmesini sağlayın

Anne sütüne altı ay devam edin, ek gıdaya geçişten sonra sütünüz olmasa da iki yaşına kadar emzirin, bu çocuk ve anne ilişkisinde, bebeğin psikolojik gelişiminde oldukça önemlidir.0 1 yaş arası bebek gelişimi   yazımızada göz atmanızı öneririm.

Başkasının bebeğiyle kıyaslama yapmayın

Her bebek farklı gelişir, bazıları yürümeye ve konuşmaya çok erken başlar, bazıları ise geç, herhangi bir sağlık sorunu yoksa bebeğinizin gelişimini başkalarıyla kıyaslamayın.

0 2 yaş arası bebek gelişimi yatağına ilk yıl yorgan koymayın

Bebekler ilk bir yıl yorgana, ikinci yıla kadar da yastığa ihtiyaç duymazlar, bebek yatağı ful ortopedik, nevresim takımları pamuklu olmalıdır. Bebeğin üzerine örteceğiniz battaniye, ayağıyla iteklediğinde açılabilecek türden olmalıdır.

İlk yürüyüşleri çıplak ayakla olsun

Bebekler yürümeye başlarken, özellikle evde çorap dahi giydirmeyin, bırakın çıplak ayakla yürüyerek ayak kaslarını güçlendirsin. Ayakkabı seçerken de yumuşak ayakkabılar tercih edin.

0 2 yaş arası bebek gelişimi
0 2 yaş arası bebek gelişimi

Banyosunu akşam yaptırın

Bebeğinizin banyosunu karnı yarı açken ve akşam yaptırın, banyodan sonra doyurup uyutursanız dünyanın en rahat uykusunu uyur.

Ek gıdaya geçişte dikkatli olun

İki günde bir yeni bir ek besin tattırın, ve alerji yapıp yapmadığını kontrol edin. Özellikle patlıcan, domates, yumurta sarısı, çilek yedirirken dikkat edin.

Yemekte ısrarcı olmayın

Bebeğinizin yemeğine,yemek saatine siz karar verebilirsiniz, ancak ne kadar yiyeceğine bebek karar vermelidir, yemeyi reddederse ısrarcı olmayın, hele dikkatini televizyona vererek asla yedirmeyin, ilerde obezite ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bebeğinizi başınızdan savmayın

Uygun oyuncak seçimi yapın ve onunla oynayın, keyfi işleriniz için bebeği televizyon karşısına oturtup, gözlerini kırpmadan, saatlerce televizyon izlemesine izin vermeyin.
Bebeğiniz her ağladığında onu anne kokusuyla buluşturmak için kucağınıza alın, kucağa alışır diye korkmayın, unutmayın ki bu dünyada onu, sizin kadar sevgi dolu kucaklayabilecek bir başkası yok.

Bir önceki yazımız olan İşletme Koçluğu Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı