Anestol Pomad Kremi Nedir? Hangi Amaçla Ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Anestol pomad krem en etkili lokal anestezi kremlerinden biridir. Aşırı acıma ve yanmaya karşı uyuşturma etkisi gösterir. Tedavi ve iyileştirmeye yönelik etkili bir krem değildir. Uygulandığı bölgeye kısa süreliğine acıyı dindirme etkisine sahiptir. Bu sebeple tıpta yaygın kullanılmaya başlanmıştır.

Anestol Pomad Kremin Özellikleri Nedir?

Anestol pomad, lokal anestezi kremleri içinde yer alır. 30 gramlık tüp içinde satılır. Uygulanacağı bölgedeki acıyı uyuşturmaya ve ya sonradan oluşabilecek acıların duyulmaması için kullanılır.

[pt_view id=”0d11be8ben”]

Anestol Pomad İçeriğinde Neler Mevcuttur?

Anestol Pomad, beyaz renkli koyu ve yoğun kıvamlı bir kremdir. İçinde mentilparaben, %5 lidokain ve propil, paraben, poletilen glikol bulunur. Krem reçete ile satılır. Etkili bir yapısı olduğu için doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Anestol Pomad Fiyat
Anestol Pomad Fiyat

Anestol Pomad Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Anestol pomad, kaşıntıları gidermede geçici olarak da kullanılabilir. Göğüs ucu, anüs, yara dudaklar ve ağrı olan bölgelerde soluk borusu cerrahi işlemlerde sıkça kullanılabilir. En çok kullandığı alanlar ise;

  • Acılı ağdalar öncesinde, hafif sürülmek şartı ile kullanılır.
  • Lazer epilasyon sonrasında acıyı uyuşturmak amacı ile kullanılır.
  • Çiftler arasında acıyı hafifletmek için kullanılır.
  • Dövme yapmadan önce dövme yapılacak olan bölgenin acımaması için kullanılır.
  • Kulak ve burun deldirmeden önce bölgenin uyuşması için kullanılır.
  • İğneli epilasyonlar öncesinde de sıkça kullanımı yapılır.
  • İlk emzirmeye başlayan annelerin meme ucu çatlaklarının giderilmesinde kullanılır.
  • hemoroid acısının giderilmesinde kremin kullanılması uygun olur.

Deri üzerinde yanık bölgelere acıyı hafifletmek için kullanıldığı gibi yine, derin güneş yanıklarında da kullanılabilir. Anestol pomad krem ağrı ve acıyı hafifletmek amacı ile küçük cerrahi alanlarda kullanılsa da son zamanlarda epilasyon öncesi ve epilasyon sonrası için bayanlar tarafından sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

Anestol Pomad Kremin Kullanım Şekli

Anestol pomatın ilk kez kullanacak olanlar ve genital bölgelerde kullanacak kişiler ilk etapta doktor tavsiyesi almalı ve buna kesinlikle uymalıdır. cildin krem içeriğinde olan maddelere alerjisi olabilir ve reaksiyona sebep olabilir. bu bilinçle krem kullanılmalıdır. Kreme ihtiyaç duyulması dahilinde günde 2 defa kullanılabilir, ihtiyacın devam ettiği durumda da 3 kez de sürülebilir.

Fakat ilk kez kullanacak kişiler bu dozun üzerine çıkmamalıdır. Tek seferlik kullanımında, 5 gram dozu geçmemelidir. Günlük doz aşımı 17 gramı geçmemelidir, aksi halde yan etkileri kişiler üzerinde görülebilir. Krem sürülmeden önce bölge temizlenmeli toz, kir gibi maddelerin bölgeden arındırılmalıdır. Özelikle krem uyuşturucu olduğu için deri üzerinde kıyafet, yüzük ve takı gibi aksesuar maddelerinin olmaması gerekir. Deriye uygulandığı takdirde faydası görülür. krem sorunlu bölgeye,  ihtiyaç olacak şekilde deri içine işleyecek kadar iyice uygulanır. Acı dayanılacak nitelikteyse masajla uygulanabilir.

Anestol Pomad Ağda
Anestol Pomad Ağda

Anestol Pomad Kremin Ağda Öncesi Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Ağda öncesi acıyı ve ağrıyı hafifletmek amacı ile kullanmak içini kullanmadan önce bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Tüylerin olduğu bölge ılık su ile yıkandığı zaman krem deriye daha rahat ulaşacaktır. Kremin uygulanacağı bölgeye bir miktar anestol krem sürülür ve yarım saat boyunca bölgenin uyuşması beklenir. Daha sonra ağda uygulamasına geçilebilir, özellikle bıyık bölgesi ve yüz bölgesinde kullanımına iki kat dikkat edilmelidir. Yüz bölgesi çok hassas olduğundan krem aşırı doz kullanılmamalıdır. Göz temasından kaçınılmalıdır, ağız teması olmamalıdır. Yüz bölgesinde acıyı büyük oranda hafifletir ve rahat bir ağda süreci sunar.

Anestol Pomatın Yan Etkileri Nelerdir?

Anestol pomad ağır ve etkili bir krem olduğu için yan etkileri ciddiye alınarak kullanılmalıdır. Özellikle doz aşımında, sürüldüğü zaman kana karışarak istenmedik durumları ortaya çıkarabilir. Uzun süreli kullananlarda aşırı hassasiyet gösterecektir, bu nedenle çok fazla ihtiyaç duyulmadığı sürece anestol krem kullanılmamalıdır.

Ciltte uygulandığı bölgede kaşıntı, deride döküntü gibi etkiler görülebilir. Özellikle çok hassas ciltlerde bu etkilerin görülme olasılığı daha fazladır. Baş dönmesi ve aşırı kullanımı sonucu titreme ve nöbet geçirme etkisi de görülebilir. Fakat her ilaçta olduğu gibi, yan etkiler kişiye göre farklılık gösterir. Bu yüzden yan etkiler herkeste görülecek diye bir şey yoktur. Yan etki görüldüğü taktirde doktora başvurmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Etkisini Göreceğiniz En İyi Sivilce Kremleri Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı