Bahçe Dekorasyon Fikirleri 2020

Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Kara kışın soğuğundan yakınırken, bir de bakmışız ki yaz gelmiş hatta koronadan dolayı baharı atlayıp geldi . Yaz aylarının başında olsak bile, sizde şimdiden bayıltan sıcaklarından artık bunaldınız değil mi?

Peki, bahçemizde ne gibi dekorlar yapabiliriz bahçe dekorasyon fikirleri ; Öncelikle bahçe dekorunda olmazsa olmaz oturma alanı. Oturma alanımızı güneş ışığı göz önüne alınarak en ferah olacak mekanda oluşturmamız gerekmektedir. Bahçe dekorunda oturma alanını seçmekte karar verdikten sonra, tabi ki mobilya seçimine karar verilmelidir.

Bahçe Dekorasyon Önerileri Bahçe Mobilyası

Bahçemizin dekorunda kullanılacak olan bahçe mobilyası oldukça rahat olmalıdır. Dost ve akrabalarla sohbet her zaman için uzun süreli olacağı için, mobilyalar rahat, geniş ve yumuşak dokulu bahçe mobilyası tercih edilmelidir. Kalabalık bir aileye sahipseniz ve buna ek olarak da eş, dost, akrabanızın da geleceği hesap edilerek, bahçe mobilyasında sandalye masa tarzı değil de, kanepe tarzı bahçe mobilyaları tercih edilmelidir. Böylelikle bahçemizin dekorunda oturma alanımız daha da fazlalaşmaktadır.

bahçe dekorasyon fikirleri
bahçe dekorasyon fikirleri

Bahçe mobilyamıza karar verdikten sonra gelelim bahçemizin dekorunu oluşturmaya. Tabi ki bahçe dekorunda, bahçemizin olmazsa olmazı çiçekler! Bu çiçekler düz bir zemine dikilmektense ya da saksıya dikilip bir köşeye itilmektense, çok farklı dekorlar oluşturulabilir. Mesela kullanılmayan araba lastikleri bunlara bir örnek olabilir. Çeşitli renklerle araba lastiklerini rengarenk boyayıp, dekorlu bir şekilde yerleştirip görsel bir zenginlik oluşturup, bahçenizin dekoruna katkı sağlayabilirsiniz.

Diğer taraftan evinizde illa ki kullanmadığınız ayakkabılarınız oldukça fazladır. Bu ayakkabıları tahta bir zemine sıralı olarak yerleştirip, saksı olarak kullanabilirsiniz. Emin olun saksıdan daha şık bir şekilde duruyor. Kullanmadığınız demlikleri duvara monte edilip çiçek dikilebilirsiniz ve de bu bahçenizin dekorunda hoş bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır.

Eskimiş sandalyeleri atmak yerine, onları boyayıp tek tek duvara monte edip, oturma alanını çiçeklik olarak değerlendirebilirsiniz. Bahçemizin çiçek alanını oluştururken bunun gibi birçok örnekler verilebilir.

Çiçek konusunu hallettiğimize göre gelelim diğer bahçe dekorasyonu fikirlerine. Mesela herkesin evinde illaki kullanmadığı birçok kavanoz vardır. Bu kavanozların tabanını renkli kumlarla doldurup, üstüne mum yerleştirip hazırlayabilirsiniz. Bu mumları yakıp, evinizden bahçenize geçilen yolun kenarlarına sarkıt şeklinde tek tek asarak bahçenize otantik bir hava verebilirsiniz. Emin olun ki gece bahçenizde çayınızı yudumlarken o loş görüntü sizi mest edecektir.

Bahçenizde masa içinse doğal malzemeler kullanarak kendi masanızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Aynı kalınlıkta olan kalın 10-15 odun parçasını aynı uzunlukta kesip, dikine bir şekilde zemine koyup, alt ve üst kısmından süslü bir kumaş ya da iple bağlayıp, en üst kısmına da yuvarlak cam kestirip, bahçeniz için ilginç bir masa yapabilirsiniz. Bu da bahçenizin dekorunda mutlaka yapmanız önerilen bir dekor örneğidir.

Mesela yol kenarlarına yuvarlak gövdeli düz odunları yatık bir şekilde yerleştirip, 7-8 düzgün bir şekilde çapraz olarak oyuk açıp, oralara mumlar yerleştirebilirsiniz. Böylelikle o alanı daha da ışıklandırmış olursunuz ve gecenin o karanlığında muhteşem bir görsellik oluşturmuş olursunuz.

Bahçe Dekor Önerisi

İçecekleriniz içtikten sonra şişelerini atmayın! Emin olun çok işinize yarayacak. İçecek şişeleriyle çok güzel bahçe dekoru oluşturabilirsiniz. Buna bir örnek verecek olursak, mesela 10-15 adet içecek şişesinin yan kısmını dikdörtgen şeklinde kesip, bu alana çiçek veya maydanoz, dereotu gibi sebzeler ekip duvara sıralı şekilde monte edebilirsiniz veya yere sıralı bir şekilde gömebilirsiniz. Bahçe dekoru oluştururken bunlar gibi birçok örnek verilebilir. Kişinin zevk ve beğenisine göre bahçe dekoru oluşturmak oldukça örneklendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bahçe Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı