Bahçe Dekorasyonu 9 Kolay Masrafsız Yöntem

Bahçe Dekorasyonu için 9 Yöntem

Evlerimizde bahçelerimiz varsa modern hapishanelerde yaşayanlara göre çok şanslıyız demektir. Onlar yeşile hasret yaşarken bizler evimizin kenarında bulunan bahçemiz sayesinde yeşille iç içeyiz.  Bahçelerimize özen göstermeli, mevsimine göre bahçe dekorasyonu yapmalı, düzenli olarak bakımını yapmalıyız. Bu sayede oturabileceğimiz, yeşille baş başa kalabileceğimiz, akşam yemeklerimizi yiyebileceğimiz,  dostlarımızı ağırlayabileceğimiz, bahar ve yaz aylarında tadını çıkarabileceğimiz bir bahçemiz olabilir. Aksi durumda bakımsız, kenarından geçemeyeceğimiz bir bahçe olarak da kalabilir.

Bahçelerimize bakım yapmamız tek başına yeterli değildir. Mevsimine göre bakım yapacağımız bahçeler için özel aksesuarlar ile  dört mevsim süsleyebileceğimiz, bahçemize estetik kazandırabileceğimiz, yapacağımız dokunuşlar ile güzelliğine güzellik katabileceğimiz bahçe dekorasyonu ile daha estetik ve daha zarif hale getirebiliriz. Yapacağımız basit dokunuşlar ile istediğimiz ve içimize sinen, yaşadığımız anların tadını çıkarabileceğimiz, ruhumuzu dinlendirip şarj olabileceğimiz bahçe düzenlemeleri yapabiliriz.

9  alternatif Bahçe Dekorasyonu

Eski bir bisiklet ile bahçenizi güzelleştirin

Eski bisikletinizi veya hurdacıdan alacağınız eski bir bisikleti bahçenizin renklerine boyayın. Boyadığınız bisikletin arkasına ve direksiyon bölümüne saksı koyabileceğiniz sepetlikler koyun. Bu bölümlere istediğiniz çiçeklerin ekilmiş olduğu farklı renkler boyanmış saksılar yerleştirin. Bisikleti koyacağınız alanın etrafına mevsimlik sarmaşıklar ekerek bisiklet üzerine dolanmasını ve büyümesini bekleyin. Bir süre sonra rengarenk ve sarmaşıklar ile bezeli bir bisikletiniz olacak ve bahçenize canlılık katacaktır.

eski bisiklet ile bahçe dekorasyonu
eski bisiklet ile bahçe dekorasyonu

Kuş yuvaları ile bahçenize can verin

Osmanlı döneminden kalma olan bahçeleri içine ahşap kuş yuvaları yerleştirilmesi geleneği günümüzde az da olsa devam ediyor. Ahşap kuş yuvaları hazır halde satıldığından bir veya bir kaç tane farklı ölçülerde kuş yuvasını alıp ahşap direkler üzerine monte edin. Direkler üzerine monte ettiğiniz kuş yuvalarınızın içine saman ve çeşitli sarmaşık dalları koyarak içine kuşları çekecek yemler koyun ve direkleri bahçenizin içinde istediğiniz yerlere yerleştirin. Gün aşırı  kuş yuvalarına yem koyun ve kuşların gelmesini bekleyin. Ayrıca doğal ahşaptan yaptığınız kuş yuvalarını ve direklerini istediğiniz takdirde bahçe renklerine boyayabilirsiniz.

kuş yuvası ile bahçe dekorasyonu
kuş yuvası iel bahçe dekorasyonu

Salıncaklar ile yaşanabilir bahçeler yapın

Bahçelerinizde ağaçlar var ise ağaçlara yapacağınız doğal ve geleneksel beşikler ile bahçelerimiz hoş görünecek ve bahçede geçireceğimiz zamanı daha keyifli hale getirebileceğiz. Kalın ipler ile ağaca bağladığımız ahşap oturma tahtasının üzerine oturmak için sünger minder veya puf oturma minderleri koyarak salıncağı tamamlamış oluruz.  Eğer bahçemizde ağaç yok ise hazır satılan tek kişilik veya çift kişilik salıncaklar satın alarak istediğimiz renklere boyayabiliriz. Bu iki yöntemle bahçemizde hem kendimiz hem de çocuklarımız beşik keyfi yapabilir, bahçemiz daha görsel hale gelebilir.

Süs havuzları ile bahçelerinizi güzelleştirin

havuzlar hem su içermelerinden hem de görsel güzelliklerinden dolayı bahçesi olanlar için vazgeçilmezdir.  Havuzdaki su sesi, insanı rahatlatan, dinlendiren, deşasj eden bir ses olduğundan neredeyse bütün bahçelerde yer almaktadır. Sizlerde bahçenizin büyüklüğüne göre su deposu kendi içinde olan papatya desenli süs havuzu veya daha büyük özel yapım havuzlar yaparak bahçenize can verebilir, estetik kazandırabilirsiniz.

bahce dekorasyonu mini havuz

Yürüyüş yolları ile bahçelerinize romantizm katın

Evinizden çıkıp bahçe oturum alanı olarak düzenlenmiş yere ulaşana kadar yürüdüğünüz yürüyüş yolunu güzelleştirerek bahçenize romantizm kazandırabilirsiniz. Bunun için bir demirciye gidip geniş ve kalp şeklinde demir çerçeveler yaptırın. Bu demir çerçeveleri bahçe yürüyüş yollarınıza birer veya uzunluğuna göre ikişer metre aralıklarla yerleştirin.  Bu aşamadan sonra çerçevelerin etrafına çeşitli renklerde çiçek açan sarmaşıklar ekebilir ve sarmaşık kalplerden oluşan bir yürüyüş yolu sahip olabilirsiniz. Bir diğer seçenek de kalp çerçevelerin üzerine saksı asabileceğini yerler yaptırıp bu saksılar için görsel güzelliği olan çiçekler ekebilirsiniz. Bu şekilde farklı renklerde kalplere sahip yürüyüş yollarınız olacaktır. Yürüyüş yolunda sevdikleriniz ile romantizmin tadını çıkarın.

Tahta objeler kullanarak bahçe dekorasyonu

Bahçelerinizi güzelleştirmek için uygulayacağınız bir diğer yöntem de ahşaptan yapılma minyatür at arabaları, küçük 60 yılların otomobilleri, ve kamyonetleridir.  Bu minyatür araçların ahşaptan yapılması ve istediğiniz renklere boyayabilmeniz bahçenize görsellik kazandıracağı gibi doğallık da katacaktır. Bunun yanında minyatür araçların açık kısımlarına veya ön kısımlarına su sızdırmayan saksılar içinde istediğiniz çiçekleri ekerek bahçenizi aksesuarlar ile zenginleştirmiş ve güzelleştirmiş olursunuz. Kullanacağınız aksesuar sadece araçlar olmamalıdır. Araçların yanında; sallanan sandalye, bebek beşikleri, eski model bir televizyon, çok sevdiğiniz gitarınızın kutusu gibi alternatif  objeler de düşünebilirsiniz.

Kuyu ile bahçe güzelliği oluşturma

Burada bahsettiğimiz şey gerçek kuyu değildir. Bahçenizin istediğiniz bir bölümüne sadece toprağın üstünde kalan kuyu ağzını doğal taşlarla yapmak ve üzerine çıktık sistemini monte etmektir. Bu şekilde bahçenizde bir kuyu varmış havası verebilir ve bahçenize görsellik ve zarafet katabilirsiniz. Bunun yanında bu kuyunun içine güller, karanfiller veya sarmaşıklar ekerek kuyunun daha görsel hale gelmesini sağlayabilir, bahçenize estetik katmış olursunuz.

Lastik saksılar ile bahçe dekorasyonu

Kullanılmış otomobil lastiklerini farklı ve canlı pastel renklerine boyayarak saksı olarak kullanabilirsiniz. Farklı renklere boyadığınız otomobil lastiklerini üst üste çapraz şekilde dizerek her birine istediğin,z çiçekleri ekebilirsiniz. Bu şekilde hem farklı renklerde kendi yaptığınız saksılara hem de ektiğiniz çiçekler ile bahçe peyzajına katkıda bulunduğunuz bir çiçek köşesine sahip olacak ve bahçenizde renk cümbüşü oluşturmuş olacaksınız.

 Odunlardan yapılan yürüyüş yolları bahçe dekorasyonu

ormanlarda kuruyan büyük ağaçları kesip satan ağaç satıcılarından bir ağa satın alarak doğal yürüyüş yolu yapabilirsiniz. Satın aldığınız ağacı enlemesine yuvarlak halkalar şeklinde 10 cm genişliğinde  kestirin. Elinizde çok sayıda ağaç halkası olacaktır. Bu halkaları bahçenizde yürüyüş yolu yapacağınız alanlara 5 cm toprağın içinde kalan 5 cm toprağın üzerinde olacak şekilde toprağa gömün. Bir süre sonra ıslanan toprak çökecek ve ağaç halkalarınız toprakla aynı hizaya gelecektir. Böylece ağaç halkalarından oluşan  farklı ve doğal bir yürüyüş yolunuz olacaktır.

Bu alternatif yöntemleri uygulayarak sizlerde bahçelerinizi güzelleştirebilir, estetik kazandırabilir ve görsel bir bahçe sahibi olabilirsiniz. Yaşadığınız anların daha keyifli olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı