Basit Zayıflama Taktikleri

Kolay Zayıflama Taktikleri

Zayıflama diyince aklımıza hep katı diyetler ve aç geçen günler gelir. Diyete başlamak ise gözümüzde kabus gibidir ve “Şu gün kesin başlayacağım” diyip ertelendikçe ertelenir.  Peki piyasada dolanan ne olduğunu bilmediğimiz ve güven vermeyen ürünleri kullanmadan ve aç kalmadan zayıflama taktikleri ile zayıflayabilmek mümkün müdür ?

Öncelikle belirtmeliyiz ki zayıflama sadece diyetle ya da sporla değil aslından ilk olarak iradeyle gerçekleştirebileceğiniz bir olaydır. Gün boyunca aç gezmek, yemekten başka şeylere odaklanamamak ve bazen iş yerinizde problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız biraz dikkat ederek hem sağlıklı hem de aç kalmadan zayıflamanın imkansız olmadığını sizlerde göreceksiniz.

Diyelim ki kararınızı verdiniz ve kendinize bir hedef belirlediniz güne nasıl başlamalısınız ve gün içinde nelere dikkat etmelisiniz ?

İşte basit zayıflama taktikleri

Zayıflama Taktikleri ;Kahvaltıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabah uyanır uyanmaz elinizi yüzünüzü yıkayıp 1 bardak su içmek vücudunuzun ve metabolizmanızın da uyanmaya başlamasını sağlayacaktır. Ardından 1 saat içinde kahvaltı yapmanız gerektiğini de unutmayın. Kahvaltıda hamur işi ve kızartmalar yerine haşlanmış yumurta, az yağlı beyaz peynir, bol yeşillik ve domates, salatalık gibi düşük kalorili besinler uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olacaktır.Aşağıdaki görselden kendinize göre zeytin ve peynirleri azaltabilirsiniz.

zayıflama taktikleri kahvaltı
zayıflama taktikleri kahvaltı

Zayıflama Taktikleri ; Tabak seçimi nasıl olmalı ?

Yemek yediğiniz tabakların büyük olması içine koyduklarınızın gözünüze küçük görünmesine neden olur bu yüzden doldurdukça doldurursunuz. Oysa daha küçük boylarda servisleri tercih etmeniz gözünüzü de doyurarak daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Ayrıca sofraya oturmak için çok acıkmayı beklemekte sofrada kendinizi kaybetmenize neden olur. Bunun yerine yemeklerden bir iki saat önce bir adet galeta ya da meyve yiyerek açlığınızın biraz körelmesini sağlayabilirsiniz.

zayıflama taktikleri tabak seçimi
zayıflama taktikleri tabak seçimi

Spora ayıracağınız zaman yok mu ?

Spor yapmakta hiç kuşkusuz zayıflamanın  temel taşlarından biridir. Fakat işlerinizin yoğunluğu spora yeterince zaman ayırmanızı engelliyorsa günlük fiziksel aktivitelerinizi arttırarak aradaki açığı kapatabilirsiniz. Mesela eve ve işe giderken bir ya da iki durak erken inebilir, asansör ve yürüyen merdivenler yerine kendiniz çıkmayı deneyebilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise bol bol su içmektir. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketirseniz hem organlarınız daha rahat çalışacak ve metabolizmanız hızlanacak hem de su, yediğiniz yemeklerin midenizde şişmesini sağlayarak daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuzdaki su miktarı azaldıkça depoladığınız yağ miktarının artmaya başladığını unutmayın.

Bilinçli gıda tüketimi nasıl olmalı

Ve şimdi de gelelim en önemli noktaya. Yediklerimize dikkat etmek… Yapılan en büyük yanlış yiyecekleri  kalorilerine göre değil de boyutlarına göre sınıflandırmaktır. Mesela “bir dilim baklava” göze de kulağa da çok az gelir. Oysa 1 tabak mantar sote yaklaşık 150 kalori iken bir dilim baklava bunun iki katı yani 300 kaloridir. Ayrıca “Ekmeği kes zayıflarsın” düşüncesiyle hareket edip diyet yaparken belli ürünleri tamamen kesip zayıfladıktan sonra eski sisteme dönmek verdiğiniz kiloları kısa sürede tekrar almanıza neden olacaktır. Oysa yemek yeme sisteminizi tamamen değiştirip yiyecekleri kalori değerlerine göre sınıflandırmanız sürekli olarak fit kalmanızı sağlayacaktır. Kısacası mevcut kilonuzu korumanın en az kilo vermek kadar önemli olduğunu da unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt Kürü Tarifi (Göbek Eriten) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı