Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebekler doğduktan sonra 4. Aya kadar görülen gaz sancısı ( infantil kolik ) bebekleri huzursuz eden ve ağlama nöbetleri geçirmelerine sebep olan bebek rahatsızlığıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde 2 haftadan başlayarak  4. Ayın sonuna kadar süren gaz sancısı rahatsızlığının bebekler de oluşma sıklığı % 15 – 25 arasındadır. Gaz sancısı oluşması sadece anne sütünden kaynaklanmaz. Anne hamile iken oluşan samptonlardan, beslenme yetersizliğinden sindirim sisteminin gelişmemesinden, bebeğin doğumdan sonra huzursuz olmasından kaynaklanır. Gaz sancısı için yapılan istatistik çalışmalarında sigara içen annelerin bebeklerinde % 50 oranında daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Sağlıklı beslenen annelerin bebeklerinde ise daha az görüldüğü belirlenmiştir.

bebeklerde gaz sancısı
bebeklerde gaz

Gaz Sancısı neden oluşur ?

Sindirim sistemine bağlı sebepler: Bebeklerin bağırsak hareketlerinin artması ve sindirim oluşması nedeniyle bağırsaklarda oluşan besin emilimine bağlı olarak gaz sancısı oluşur. Motilin adı verilen enzimin, midedeki besinleri bağırsaklara boşaltılmasını hızlandırma görevi vardır. Motilin salgılanması ile bağırsaklara hızlı bir şekilde besin dolması ile de gaz sancısı oluşur.

Fiziksel sebeplerGaz sancısı sindirim sistemi dışında bebeğin yaşayış biçiminde sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Bebeklerin huzursuz olması, çok uzun süreli ağlamaları, anne ve bebek arasında ki duygusal bağın gelişmemesine bağlı bebek huzursuzluğu, annenin psikolojik olarak bebekten uzaklaşması, bebekle ilgilenmemesi bebek fizyolojisinde olumsuz etki yaparak gaz sancısı oluşturur.

Bebeğin gaz sancısı rahatsızlığı olduğunu nasıl anlarız ?

1 ) Eğer bebeğiniz yüksek sesle, uzun süre aşırı bir şekilde ağlıyorsa,

2 ) Bebeğin karnından bağırsak hareketleri sesi geliyorsa,

3 ) Bebeğiniz ayaklarını karnına doğru çekip geri itiyor ve bunu sürekli yapıyorsa

4 ) Bebeğinizin kaka yapma sıklığı gittikçe artıyorsa

5 ) Bebeğiniz zor sakinleştiriliyorsa,

6 ) Bebeğiniz ağlarken emzirmek istediğinizde emmiyor ve beslenmek istemiyorsa, bebeğinizde gaz sancısı var demektir.

çocuklarda gaz sancısı
çocuklarda gaz

Bebeklerde Gaz sancısı oluşmasını önlemek için yapılması gerekenler

1 ) Bebek emzirme pozisyonuna dikkat edilmelidir. Bebek anne kucağında yarım yatay yarım dik pozisyonda emzirilmeli böylece besinin midesine en doğru şekilde ulaşması sağlanmalıdır.

2 ) Anne yeterli, düzenli ve sağlıklı beslenmelidir. Özellikle sigara, kafein içerikli kahve, çay, asitli içeceklerden uzak durmalıdır.

3 ) Bebek emzirildikten sonra dik pozisyona getirilerek sırtı sıvazlanmalı ve bebek midesinde oluşacak gaz çıkarılmalıdır.

4 ) Bebek emzirilirken doyma güdüsü olmadığı için emmeye devam edecektir.  Anne, bu durumları bilmeli ve bebeği içim emzirme süreleri belirleyerek belirli süreler emzirmeli ve süre sonunda bebeğin emmesine izin vermemelidir.

5 ) 6.aydan itibaren verilen mama çeşitlerine dikkat edilmeli, bebeğe alerjik etkeni olup olmadığı kontrol edilmelidir.

7 ) Biberonla verilen mamaların katılığına dikkat edilmeli, katı olan mamalar cıvıtılmalı ve bebeğe verilmelidir.

Bebeklerde Gaz sancısı çeken bebeğe neler yapmalıdır

1 ) Gaz sancısı olan bebekleri, yüzleri yere bakacak şekilde yatırıp sırtlarının okşanması gazın çıkmasını sağlayacaktır.

2 ) Kucakta dikey pozisyonda tutulan bebeğin sırtının uzun süre sıvazlanması gaz çıkışına yardımcı olacaktır.

3 ) Bebek gaz sancısı çekerken kendi haline bırakılmamalı ve bebeğin sakinleşmesi sağlanmalıdır.

4 ) Bebek gaz sancısı çekiyorsa, bebeğe yaptırılacak ılık bir banyo ve sonrasında midesine yapılacak masaj gaz çıkarmasına yardımcı olacaktır.

5 ) Doktor kontrolü ve önerisi ile gaz giderici bebek ilaçları kullanılabilir. Ancak bebek ilaçları kesin çözüm olamadığı için çok fazla ilaç verilmesi bebeği mide açısından rahatsız edecektir.

6 ) Bebekler gaz sancısı çektikleri dönemde çok huysuz olacaklarından bebek odalarında uyarıcı etken özelliği olan nesneleri odadan farklı bir yerde tutmalı ve bebeğin uyarıcı nedeniyle ağlamasını engellemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı