Çocuklarda Ateş Ölçümü

Çocuklarda Ateş

Çocuklarda Ateş Ölçümü Nasıl Yapılmalı?

Ateş, özellikle küçük çocuklarda çok sık görülen bir sağlık problemidir. Çocuklarda ateş ölçümü yetişkinlere kıyasla daha farklıdır. Yeni doğanların bünyeleri çok zayıf ve dirençleri çok düşük olduğu için, bu durum onlarda daha da hassas hale gelmektedir. Yüksek vücut ateşi, bebek ve çocuklarda ciddi sağlık problemlerine yol açar. Örneğin; beyin fonksiyonlarında kalıcı hasar, görme kaybı, organların fonksiyonlarını yitirmesi vb. Yüksek ateş pek çok hastalığın da habercisi olduğu için ebeveynler çok endişelenmektedirler. Genel de ateş sonucunda da enfeksiyon hastalıkları görülmektedir.

Normal bir insanın vücut sıcaklığı 36,5 derecedir. Fakat bu sıcaklık bebeklerde 36,8 dereceye kadar normal görülebilir. Ateş durumu, vücuda girmiş olan mikroorganizmalara karşı vücut tarafından verilen bir tepkidir. Vücut organizmaların çoğalmasını önlemek için harekete geçer, vücuttaki bu hareketlenmede vücut sıcaklığını artırır. Yani ateş durumu bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Ebeveynler olarak öncelikle ateşin hastalık olmadığını, vücuttaki tehlikenin bir habercisi olduğunu kabul etmeliyiz ve çocuklarda ateş ölçümü bu bilinçle yapılmalıdır.

Enfeksiyon hastalıklarında çocuklarda en yüksek ateş 40,5 deredir. 41 derece ve üzerinde bulunan ve genelde az rastlanan duruma ise hiperpireksi denir. Hiperpireksi hastaya özellikle beyin fonksiyonlarında çok ciddi boyutlarda hasarlar verir.

Çocuklarda Ateşe Ne iyi Gelir

Ateşi düşürmek için klasik yöntemler uygulanmamalıdır. Uygulanacak ateş düşürme yöntemi çocuğun yaşına, ateş durumuna, hastalığın seyrine göre değişebilir. Ateşi 39 dereceden yukarı çıkmayan 6 aydan büyük bebeklerde ateş düşürme yöntemleri uygulamak gerekmeyebilir. Daha önce doktorunuzun vermiş olduğu normal bir ateş düşürücü şurubunu çocuğunuza uygun dozda vererek ateşlenme problemini çözebilirsiniz.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür ?

6 Aydan küçük bebeklerde bebeğin ateşi yükselmeye başladığında, ateş düşürücü vermeden önce belirli bir süre beklenmesi, bebeğin vücudunda bağışıksal yanıtın güçlenmesi açısından faydalı olur. Ancak bunu yapmanız için bebeğinizin ateşinin artan değil sabit olması gerekir. Ayrıca bu süreç çok fazla uzatılmamalıdır. Maksimum 20 dakika beklenmelidir.

Ateşli bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı 21-22 derece olmalıdır. Ortamı soğutmak için bebek direkt hava akımına bırakılmamalıdır. Çocuklarda ateş ölçümü için bebeğinizi soğutmada örneğin soğutucular, pencere vs. bebekten uzak tutulmalıdır.

Bebeğin üzerindeki kıyafetler tamamen çıkarılır ve gerekirse sadece bezi kalır. Bebekte titreme var ise bebeğin üzerine ince bir örtü örtmeniz yeterli olacaktır. Bebeğinizin üşümesinden korkmayın.

Ateşli bebeğin kalori gereksinimi artar. Bebeği bu dönemde aç bırakmamalısınız ve öğünlerini sıklaştırmalısınız ayrıca sıvı kaybı fazla olduğu için sıvı alımını artırmalısınız.

Bebeğin hareketleri engellenmemelidir ancak aşırı aktivite yaptırmaktan da kaçınmalısınız.

Ateş tedavisinde antibiyotik kesinlikle kullanmayın. Çünkü antibiyotik ateş düşürücü değildir.

Havale geçiren bebeğe ılık su pansumanı ve banyo asla yaptırılmamalı. Ateşi  41 dereceden aşağı olan bebek 29-32 derecelik suyla banyo yaptırılabilir ya da ince çarşaf ile alın, boyun, yüz, diz, el bilekleri, koltuk altı ve kasıklar silinebilir. Bu işlem 20-30 dakikadan fazla uygulanmaz ve bu işlem için soğuk su, buz, alkol kullanılmaz ve soğuyan su sürekli aynı sıcaklıkta kalmalıdır.

3 Aydan önce görülen çocuklarda ateş ; ilk ilacı verdikten hemen sonra en yakın sağlık kuruluşuna gidilir. Evde müdahale ile tedavi kesinlikle yanlıştır.

Çocuklarda Ateş Ölçümü için Yaş Aralıkları

0-6 Yaş

Koltuk altı, rektal, deriden ateş ölçerler kullanılır. Ateşi ortalamanın üzerinde ise ılık banyo yaptırılır. Daha önce doktorun verdiği ilaçtan bir doz verilir ve hastaneye götürülür. Unutmayın 2 yaş altında bulunan çocuklarda kulaktan ateş ölçümü yapılmaz.

6 Yaş Üzeri

Kulaktan ve deriden ateş ölçer kullanılır. 6 yaş üzeri çocuklar problemlerini daha sağlıklı dile getirecekleri için şikayetleri dinlenir ve gerekirse not alınır ve hastaneye götürülür. Ateşi çok yüksek değil ise ılık bir duş ile bu süreç atlatılır.

Hangi yaşta olursa olsun çocuğunuzu profesyonel tıbbi destek ile tedavi ettirin. Aksi takdirde ateşlenmeye neden olan organizmalar vücuda tamamen yerleşebilir ve hastalık kronikleşir. Çocuklarda ateş ölçümü dikkat etmeniz gereken bir önleyici tedbirdir.

Bir önceki yazımız olan Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı