Dibek Kahvesi ve Faydaları

Dibek Kahvesi ve Faydaları

Dibek kahvesi özellikle güneydoğu illeri olan Gaziantep, Adıyaman ve diyar bakırda oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Bu özel ismi; kahve çekirdeklerinin kavrulmasından sonra makinelerle çekilmesi yerine taştan veya ağaçtan oyularak yapılan ve adına dibek denilen havan içerisinde dövülerek öğütülmesinden alır. Dövülerek öğütülen kahve çekirdekleri, kahve değirmeni ile çekilenlere göre daha iri taneli olur. İri taneli kahve pişirildiğinde ince taneli çekilmiş kahveye göre daha lezzetli ve daha sağlıklı olur.

Dibek kahvesi pişirilmesi

Kahve çekirdeklerini öğütmek için dibeğin içine kahve çekirdeklerinin yanında lezzet vermesi için hindistan cevizi, kurutulmuş papatya ve menengiçin yeşil halinden bir kaç adet eklenerek dövülür. Toz haline getirilen kahve normal kahve usulüne göre pişirilir ve yanlarında ev yapımı lokumlar, hazır çikolatalar ile misafirlere ikram edilir. Gün içerisinde 3 fincan veya 2 kupa içilmesinde sakınca yoktur. Daha fazla tüketilmesi halinde  kalp çarpıntısı, solunun yolu rahatsızlıkları meydana gelebilir.

dibek kahvesi pişirilmesi
dibek kahvesi

Dibek Kahvesinin Yararları

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin yanında papatya ve menengiç içerdiğinden birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

Kanser:  Kahve çekirdekleri çok güçlü antioksidan bileşimine sahip olduğundan toksinlerin hücreleri öldürmesine ve ölü hücreler oluşmasına engel olarak kanser hücreleri oluşmasını önler. Ayrıca menengiç içeriğinden dolayı vücut direncini artırır.

Parkinson: Yapılan araştırmalar kahvenin parkinson hastalığına karşı etkili olduğunu göstermiştir. Dibek kahvesinde çekirdeklerin iri taneler halinde kalması özelliklerini yitirmemesine sebep olduğundan daha etkili olmaktadır.

Astım:  Kahvenin içerdiği kafein doğal tıpta nefes açıcı olarak kullanılmaktadır. Kahve bu özelliği ile günümüzde de nefes açıcı ilaç olarak kullanılmaktadır.

Karaciğer: Kahve çekirdeklerinin bileşiminde yer alan niolyum bileşimi karaciğer rahatsızlığı olan sirozun oluşmasını önler ve tedavi edici özelliktedir.

Baş ağrısı: Kahvenin içeriğinde bulunan kafeinin uyarıcı etkisi migren ve türevleri olan baş ağrılarına ilaç olmaktadır. Günlük düzenli dibek kahvesi içen kişiler daha az baş ağrısı çekmektedir.

dibek kahvesi
dibek kahvesi

Dibek kahvesinin, saklanması için serin yerlerde havasız ortamlarda muhafaza edilmesi gereklidir.  Sağlıklı şekilde muhafaza edildiğinde uzun süre saklanabilir.  Pişirilmiş olan kahve uzun süre bekletilmemeli ve tazeliğini kaybetmeden tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Diyette Nasıl Süt İçilmeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı