Doğumdan Sonra Zayıflamak İçin  8 Altın Öneri

Doğumdan Sonra Zayıflamak İçin  8 Altın Öneri

Anne adayları gebe olduklarını öğrendikleri andan itibaren hormonsal olarak değişim yaşarlar. Vücutları artık normal fonksiyonlarının dışında hareket eder ve anne adayı hem kendi sağlığı için hem de bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi için beslenmesini artırır. Hamilelik döneminde ara öğünler, ana öğünler ve kimsenin aklına gelmeyecek yiyeceklerin aşerilip yenilmesi, bebek nedeniyle hareketsiz bir yaşam oluşması ile doğuma kadar bebekle birlikte 6 – 20 kg arası kilo alınır ve balık etli olmak diye tabir ettiğimiz şişmanlık oluşur. Anne adayları doğumdan sonra nasıl olsa daha az yiyip, daha çok hareket ederek  fazla kilolarımı veririm diye düşünüp yemeye devam ederler.

Ancak doğumdan sonra durum düşündükleri gibi olmaz ve kalıcı kilo sahibi olduklarını anlarlar.  Kalıcı kilolarından kurtulmak için kolayca uygulayacağını öneriler ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Doğumdan sonra 20 – 25 gün

vücudunuzun kendisini toplamasını bekleyin. Vücudunuz kendisini topladıktan sonra  yavaş yavaş yürüyüşlere başlamalısınız. Ev işleri, yürüyüş, bebek emzirme gibi aktiviteler kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Ciddi olarak kilo vermek istiyorsanız

bir diyetisyenle görüşmeli ve diyetisyen kontrolünde kilo vermelisiniz. Diyetisyen kontrolü, doğumdan sonra verilecek kilolar için çok önemlidir. Siz kendi vücudunuzu tam anlamıyla tanımadığınızdan diyetisyen yardımı almanız gereklidir.

Uyku düzenini sağlamalısınız

Uykunuzu düzenli aldığınızda günlük yürüyüşler ile yattığınızda bile vücudunuz yağ yakımına devam edecektir. Vücut; metabolizması düzenli çalıştığında alınan kaloriler yakılan kaloriden daha az olacak ve kilolarınız yavaş yavaş azalacaktır.

hamilelik sonrası kilolar

Kilo hedefiniz ve kilo verme süreniz gerçekçi olsun

Televizyonlarda, internet sitelerinde çıkan sahte ve saçma sapan reklamlara inanıp kısa süre de çok kilo veremessiniz. Bu güne kadar kimse 1 haftada 20 kilo verememiştir. Bu nedenle hafta da vereceğiniz max kilo 1.5 kg olmalıdır.

Ayrıca hiç bir şey yemeden sağlıklı olarak kilo verilemez. Vücut beslenemediğinden kendi depoladığı proteini kullanacağından vücudunuzun inceldiğini düşüneceksiniz ancak yemek yeme düzeninize döndüğünüzde kile verdiğiniz sürenin üçte biri süre de kilolarınız geri alırsınız.

Sabırlı olun ve diyeti ile sporunuzu devam ettirin

Bazı anneler ilk haftalarda istedikleri kiloyu veremediklerinden hemen pes edip diyeti ve sporu bırakıyor, kalıcı kilolarıyla göbekli göbekli yaşamayı tercih ediyorlar. Sakın siz de öyle yapmayın. Unutmayın ki sabrın sonu selamettir. Sabırla diyete ve spora devam edin belirli bir süre sonra vücudunuzdaki yağlar, spora ve diyete dayanamayacak ve kilolarınızı vermeye başlayacaksınız.

egzersizler

Stresinizi  yönetin

Doğumdan sonra aldığınız kilolar, bebeğinizin ilgi beklemesi ve ev işleri sizin üzerinizde baskı ve stres oluşturacaktır. Bu durumdan korkmayın, yılmayın ve üzerine giderek stresinizi yönetin. Stresin, insan psikolojisi üzerinde yemek yedirme gibi bir etkisi olduğundan acıkmadığınız halde acıktığınızı düşünüp yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Bu durumda yaptığınız diyet ve spor boşa gidecek ve kalıcı kilolarınızla mutlu olmaya çalışacaksınız.

Yürüyüş ve egzersizleri artırın

İlk başladığınızda yürüdüğünüz süreleri diyet ile birlikte artırın. 20 dakika ile başlayıp 60 dakikaya kadar artırmalısınız. Ede yaptığınız egzersizleri internetten araştırarak çeşitlendirmeli ve egzersiz sürelerini artırmalısınız. Artırmadığınız takdirde aldığınız kalori ile yaktığınız eşit olacak ve kilolarınız azalmayacaktır.

doğum sonrası egzersiz

Öğün sayınızı artırın ve doyurucu besinler ile beslenin

Gün içinde hem süt yapmanızı sağlayacak hem de sizi tok tutacak besinler ile beslenmeli, ara öğünler ile birlikte 6 öğün beslenmelisiniz. Bu sayede sağlıklı olarak kilo verebilirsiniz. Özellikle süt ve süt ürünleri başta olmak üzere, kuru yemişler, yeşil sebzeler, haşlanmış sebzeler, proteince zengin beyaz ve kırmızı et ürünlerini tüketmelisiniz.

sağlıklı beslenme

Bu önerileri dikkate alarak, bebeğinizi emzirirken vereceğiniz kiloların üzerine aldığınız kiloları da vererek eski fit vücudunuza kavuşabilir, sağlıklı ve zayıf bir vücuda sahip olabilirsiniz. Aksi halde tv dizilerinde komik bir figür olan oynak balina gibi ortalıkta dolaşmaya devam edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Sezeryan Doğum Nedir ? Hangi Durumlarda Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı