Fastjel Krem Nedir ? Nasıl Kullanılmalı ?

FASTJEL NEDİR?

 Fastjel krem; eklemlerdeki doku yırtılmaları, eklem iltihaplanmaları, yoğun bel ağrısı, spor yaralanmaları, yüzeysel tendon iltihaplanmalarında ve burkulma rahatsızlıklarında kullanılır.Ayrıca fastjel krem travmatik ya da romatizmal sebep ile oluşan kas ve iskelet sistemli problemi tedavi etmek için kullanılır. Bu rahatsızlıkların sebep olduğu ödem ve ağrı tedavisinde, varislerin tedavisi sonrasında oluşan iltihapların tedavisinde kullanılmakta olan jel kıvamında bir kremdir.

fastjel krem eklem ağrıları
fastjel krem

Fastjel Krem Nasıl Kullanılır?

 Fastjel kullanımı şu şekildedir; eklem veya kemik incinmesinde, burkulma ve ağrı olan bölgeye ince bir şekilde sürülmesi gerekmektedir. Daha sonrasında kremin cilt yüzeyinde güzel bir şekilde emilmesi için hafif masaj yapılmalıdır. Krem sürdükten sonra kurumasının beklenmesi gerekmektedir. Fastjel krem sürüldükten sonra etkili bir sonuç almak için en az 1 saat duş alınmaması gerekmektedir. Krem sürülen bölgenin 24 saat güneşten korunması gerekir. Fastjel krem, cilt yüzeyinde yanık, açık yara ve egzama rahatsızlığı olan bölgeye uygulanmamalıdır. Bu krem gün içerisinde 1 veya 3 kez arası kullanılabilmektedir.

Fastjel Ne İşe Yaramaktadır?

 Fastjel krem vücutta oluşan ağrı ve iltihap rahatsızlıklarında kullanılan bir kremdir. İçerisinde bulunan etkili iltihap sökücü özellik ve steroid sayesinde ödem gidermekte ve aynı zamanda ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Fastjel krem el ve ayak bileğindeki incinmelerinde, burkulma ve ezilme gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Bunlara örnek olarak sporda oluşan yaralanma ve travmada, cilt yüzeyinde oluşan tendon enfeksiyonunda, artroz isimli doku yırtılması sebebiyle oluşan hastalıkta, bel ağrılarında, hafif veya orta eklem iltihaplanmasında hastaya verilebilmektedir. Skleroterapi isimli varis rahatsızlığı tedavisi sonrası damarların iltihaplanmasını geçirmesi için kullanılmış olan bir tedavi yöntemidir.

Fastjel krem varis tedavisi sonrasında da kullanılabilir. Spor yaralanmalarında özellikle futbolda ayak bileği incinmesi ve burkulması oluşursa tedavisinin hızlı bir şekilde sonuçlanması için fastjel krem kullanılmaktadır. Şiddetli bir şekilde bel kayması ve bel fıtığından oluşan omurilik ve bölgesindeki ağrıyı geçirmesi için fastjel kullanılmaktadır. Bu kullanılan krem aynı zamanda ağrı kesici ve kas gevşetici etkisi sağlar. Fastjel en hızlı bir iyileştirme özelliği ile bilinmektedir. Omuz yırtılmalarında ve omuz kasılması rahatsızlığın tedavisinde de kullanılabilmektedir. Diz kapağında oluşan problemlerin geçmesi için Fastjel krem kullanılabilir. Diz ameliyatı sonrasında kişinin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için etkili bir ilaçtır. Parmak veya ayakların kapıya sıkışmasından dolayı kan oturması durumunda da kullanabilmektedir. Fastjel krem de kortizon bulunmadığından dolayı yan etkisi az şekildedir ve ödem geçirme özelliği çok fazladır.

fastjel
fastjel kremler

 

Fastjel Krem Yan Etkileri

Fastjel kremin yan etkileri şu şekildedir; yaygın olmayan yan etkisi ile kaşıntı, kızarıklık, egzama tarzında oluşan rahatsızlıklardır. Az bir şekilde görülen yan etkileri ise alerjik bir cilt reaksiyonu, ciltte sıvı dolu kabarcık oluşması, güneşe maruz kalındığı durumlarda ciltte oluşan reaksiyonlardır.

Seyrek bir şekilde görülen yan etkileri ise solunumda güçlük çekmek, dil, ağız ve boğaz bölgesinde kısa ya da hırıltılı bir nefes alma biçimi, vücudun göğüs tarafında sıkışma hissedilmesi, ciltte döküntü oluşması, bağırsakta ya da midede yara veya kanama, yanma hissi, alerjiden dolayı boğazda ve yüzde oluşan şişmeler, şiddetli böbrek yetmezliği ya da bozukluğu. Ciltte yayılmış olan döküntü ya da egzama, içinde su dolu olan kabarcıklar gibi ciddi bir şekilde reaksiyon vakası seyrek bir şekilde görülmüştür.

Sık Sorulan Sorular

Kırık Tedavisinde Kullanılır Mı?

 Fastjel krem hastaları için yaptığı açıklamalarda bu kırıkların oluştuğu bölgeler üzerinde kullanılabilirliğini belirtmektedir. Kırık tedavisi için öncelik olarak doktor tarafından tedavi edilmelidir ve daha sonrasında ise doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bu kremin günlük olarak kullanım miktarı 3 üzerinde ya da çok fazla şekilde alınarak sürülmesi durumunda başarılı bir sonuç alınmamasını sağlayabilir.

Kırık bulunan kişi de kırılan bölgenin hem ön hem de arka bölgesinde kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse el veya ayak bileğinde oluşan kırıkta, sadece üst bölgeye sürülen krem yeterli olmaz tüm bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Eğer kırılan yer göğüs kafesi tarafında değilse cildin arka tarafından da bilek ve boyun gibi alanlarda iki tarafından da uygulanmalıdır. Sadece kırık olan bölgeye değil kırılan bölgenin biraz daha dışına çıkılarak uygulanmalıdır ki ağrıların azaltmasına etkili bir şekilde yardımcı olsun.

Açık Yaraya Sürülür Mü?

Fastjel krem kullanan kişiler tarafından en çok dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bu ilaç içerisinde kortizon bulunmadığından dolayı günlük olarak çok fazla kullanılmasında bir zararın olmayacağı düşüncesidir. Diğer bir önemli nokta da ameliyat sonrasında dikişin atıldığı bölge, fastjelin doktor tarafından kullanılması gereken ilaçlar içerisinde bulunmaması durumunda açık yaraya kullanılmaması gerekmektedir. Açık yaraya kesinlikle kullanılmaması gerekir ve eğer kişi bu durumla karşı karşıya kalırsa mutlaka o sürülen bölgenin güzel bir şekilde temizlenmesi ve yan etkisi ile karşılaşmamak için en kısa süre içerisinde doktora gitmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Fucicort Krem Nedir Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı