Feramat Kapsülü Nedir? Nerelerde Ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Feramat kapsülü içerisinde Ferro Fumurat bulunan daha çok demir eksikliğinde ve kansızlık gibi durumlar da kullanılan etkili bir kapsüldür. Feramat daha çok hamilelik döneminde anne adayları için ve kansızlık, demir eksikliği yaşayan çocuklar için doktorlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Özellikle belirtmek gerekir ki içerdiği maddelerden her hangi birine karşı duyarlılığınız varsa, demir yüklenmesi buna (hemokromatozis, hemosiderozis, kronik hemoliz de denmektedir), ayrıca demir kullanım bozukluğu gibi durumlar şuan var ise veya önceden de olan bir durum ise kullanımı önerilmez. Bu durumun olup olmadığını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Feramat kapsülün 100 mg demir’e eşdeğer miktarda içerisinde pellet formunda Ferro Fumarat bulundurur. Yardımcı  madde olarak sıralayacağımız içerikler ise şeker, mısır nişastası, povidon K-30, şellak,talk,stearik asit,kinolin,indigo ve eritrosindir.

Feramat Nasıl Kullanılmalıdır?

Doktor önerisi üzerine kullanılması daha etkili olacağı için doktorunuzun size vereceği miktarda kullanmanız tavsiye edilir. Günde en fazla kansızlık durumuna göre 1 adet kapsül kullanmak kafi derecededir. Eğer demir eksikliğiniz yüksek oranda ise günlük kullanımı doktor gözetimi ile artırabilirsiniz. İçeriğinde yer alan demiz dozu sebebi ile 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.  Su ile direk yutulmalı ve çiğneme yapılmamalıdır.

Feramat Kapsül Nedir
Feramat Kapsül Nedir

Feramat Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etki durumu her ilaç da olabildiği gibi Feramat kapsülünden de mevcuttur. Aşağıda sayacağımız durumların başınıza gelmesi durumunda acilen doktorunuz ile görüşmelisiniz. Özellikle nefes alırken zorluk çekiyorsanız, yüz, dil, dudak ve boğaz gibi bölgeler de şişmeler oluyorsa ayrıca ani kan basıncı düşmesi ve şiddetli kızarıklık gibi durumlar en belirgin yan etkilerindendir.
Bunların dışında yan etkileri ve belirtileri ise şu şekildedir;

 • Mide ve bağırsak da oluşan rahatsızlıklar
 • Bulantı ve kusman
 • İshal ve kabızlık
 • Deri de oluşan aşırı kaşınma ve döküntüler.

Bu yan etkileri azaltmanın en etkin yolu yemek ile birlikte tüketmenizdir.

Sık Sorulan Sorular

Özellikle hamilelik dönemi yaşayan hanımlar her hangi bir olumsuz bir gelişme olmaması için çok dikkatli olup, devamlı araştırmalar yapmaktadır. Bizler de aklınız da soru kalmasın özellikle doktorların tavsiyesi olabilecek özellikte sizlere feramat kullanım alanları ve iyi geldiği düşünülen sorunları soru cevap şeklinde kısa kısa cevaplayalım;

 • Feramat Kapsül Aç mı Tok mu Kullanılır?
  Daha çok tok karnına alınması önerilmektedir. Aç karnına da içilebilir ama yemek ile bir tüketildiği vakit yan etkilerinde azalma olduğu bilinmektedir.
 • Adet Gecikmesi Yapar mı?
  Adet gecikmesi konusunda bu kapsülün size bir faydası olmaz. Ama bu kapsül bildiğiniz gibi kan ve demir ilacı olarak da bilindiğinden ötürü, adet dönemlerinde vücutta eksilen kan ve demir eksikliğini dengeleme de faydalı olmaktadır.
 • Kilo Aldırır mı?
  Bu kapsülün kilo aldırmadığını hatta ne kilo alınmasında ne de kilo kaybında bir etkisi olmadığını söylebiliriz.
 • Günde Kaç Tane Alınmalıdır?
  Normal şartlar da günde bir adet kapsül tüketmeniz önerilmektedir. Fakat sizin vücudunuz da oluşan sorun sebebi ( kan,demir eksikliği v.s ) bu durum da doktorunuz bu kullanımı artırabilir.
 • Feramate Eşdeğer ( Muadil) İlaçlar Var mı?
  Evet piyasa da şuan 20 adet feramat eşdeğer ilaç olduğu bilinmektedir.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı