Gül Suyu İle Yüz Temizliği Nasıl Yapılır? Cilde Faydası Nedir?

Yüz temizliği denildiği zaman akla ilk kadınlar gelir. Ancak hemen hemen herkes cildinin sağlıklı, canlı ve pürüzsüz görünmesini ister. Birçok kadın bunun için ilaçlar kullanır ve cilt bakımlarını da aksatmadan yaptırır. Ancak cildinizi pürüzsüz bir şekilde göstermek için ilaç kullanıp cildinize daha fazla zarar vermenize gerek yok. Evde yapacağınız doğal çözümlerle de bunu çözmek oldukça kolay ve mümkün.

Evde kullandığınız doğal maskeler cildi hem parlak gösterir hem de daha sağlıklı görünmesine neden olur. Bu nedenle kimyasal ürünleri kullanmaktansa doğal maskelerle bakım yapmak daha mantıklı olacaktır. Gül suyu, siyah noktalar ve sivilceler için oldukça faydalı olduğu bilinir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman cildi siyah nokta ve sivilcelerden korur. Hem onarıcı hem de önleyici bir özelliğe sahiptir. Nemlendirici özelliği de bilinir. Az bir miktar kullanarak gece yatmadan önce uygulamanı mümkün.

Gül suyu kullanımı için doğal saf bir kullanım tercih etmeniz de fayda var. Marketler de satılan gül suyu içerisinde asit bulunduğu için bu durum cildinize çok da fayda etmeyecektir. Bu nedenle doğal satışı yapılan yerlerden almak daha mantıklı olacaktır. İnternet satışlarına da çok fazla güvenmeyin. Aktar gibi yerlerden almak daha iyi olacaktır. Gül suyu aynı zamanda kızarıklık ve şişlik gibi yerler de iyi gelecektir. Bu nedenle herhangi bir durumda gül suyunu şifa olarak kullanabilirsiniz. Cilt sağlığı üzerinde oldukça büyük etkiler bırakan gül suyu kadınların vazgeçilmez ürünü haline geldi.

Gül Suyu İle Yüze Temizleme
Gül Suyu İle Yüze Temizleme

Gül Suyu Faydaları?

Taze gül yapraklarından oluşur. Faydaları da oldukça fazladır. Zengin içeriğinden dolayı kalp hastalığına ve daha bir çok hastalığa iyi gelir. Genellikle cilt problemlerinde daha güçlüdür. Doğal oluşu ve hoş kokusu ile de cilt bakım kullanımlarında ilk sırada yer alır. Cilt sağlığına faydaları saymakla bitmeyen gül suyu, aynı zaman da cildi nemlendirir ve yapılan makyajı da temizlemek için kullanılır. Pamuk yardımıyla gül suyunu cildinize uygulayabilirsiniz.

 • iltihap giderici etkiye sahiptir.
 • Cildin erken yaşlanmasını engeller.
 • Cildin en alt katmanlarına kadar inerek yağ ve kiri de temizler.
 • Peeling sonrası oluşan kuruluğu ve kaşıntıyı alır. Her cilt tipi için de uygundur.
 • Kuru bir cilde sahipseniz, gül suyunu kullanarak daha canlı ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Gün boyu cilt de oluşan yağları da engeller.
 • Gül suyunun kokusu ile daha zinde olmanızı sağlar.
 • Cildin fazla yap tüketimine engel olur.
 • Cilt lekelerinin oluşmasını engeller ve daha berrak bir cilt rengine kavuşursunuz.
 • Cildin ph dengesini de gül suyu ile korumanız mümkün.
 • Makyaj öncesi kullanımında cildi yatıştırır. Kızarıklıkları giderir ve makyaj için daha pürüzsüz bir cilt hazırlar.
 • Ciltte oluşan iltihaplar için de oldukça etkilidir. Sadece cilt için değil aynı zamanda saçlarda da oldukça büyük etkisi vardır. Bu nedenle doğal gül suyu kullanımına düzenli bir şekilde devam etmek de fayda var.
Gül Suyu İle Cilt Bakımı
Gül Suyu İle Cilt Bakımı

Gül Suyu İle Maske Nasıl Yapılır?

Fydaları oldukça fazladır. Gül suyunu tek başına kullanabileceğiniz gibi ona ek olarak ürünlerle birlikte de kullanmanız mümkün. Gül suyuna ek olarak limon suyu ekleyerek cildinize sürüp 10 dakika bekletin 10 dakika beklettikten sonra cildinizi su ile yıkayın. Bu maskeyi hafta da 2 kere sivilceler için kullanmanız mümkün. Kırışıklıklar için de gül suyu oldukça etkili olacaktır. Evde hazırlayacağınız malzemelerle buna kısa sürede çözüme bulabilirsiniz.

Gül suyuna 2 tatlı kaşığı bal, badem yapı ve eczanelerde satılan e vitamini ekleyerek gece yatmadan önce bunu cildinize uygulamanız mümkün. 10 dakika beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Genellikle her cilt tipi için uygundur. Ancak hassas cilt kullanımın da daha dikkatli olmanız gerekecektir. Bal, süt, gül suyu ve yulaf ezmesi tozuyla birlikte bir karışım hazırlamanız mümkün. Cildinize uygulayarak bir süre bekletmeniz gerekecektir. Haftanın belli günleri uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler için ise sadece badem ve gül suyu karışımı deneyebilirsiniz. Bademleri toz haline getirerek 15 dakika boyunca bu karışımı ciltte beklemeniz gerekecektir. Ciltte beklettikten sonra da suyla temizleyebilir ve ardında cildi rahatlatmak için tekrar saf gül suyu ile cildinizi silebilirsiniz.

Cildin PH Dengesini Korur

Genellikle cildin ph değeri 4.5 ve 6.2 arasında değişir. Gün içinde dışarıdan gelen etkenlere göre de değişiklik gösterir. Cilt için kullanılan sabunlar ve yüz temizleyicileri cildin ph değerini bozar ve bakterilerin oluşmasına neden olur. Ph değer 5.5 olan gül suyu kullanımı cildin ph değerini de normale göre dengeler.

Sivilce Oluşumunu Engeller

Yüz de bulunan aşırı fazla olan yağları temizleme de yardımcı olacaktır. Kullanımı sivilce oluşumunu da engelleyerek bu konuda yardımcı olur. Gerek tek başına gerekse onunla birlikte kullanacağınız malzemelerle sivilce oluşumunu engellemeniz mümkün. Sivilce oluşumu için tabi ki gıdaya da dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenerek sivilce oluşumuna da engel olabilirsiniz.

Cilt Tonunu Eşitler

Cilt tonu eşitliği genellikle her kadının büyük bir sorunudur. Cildin nemlendirilmesi ve eşit ton da kalması oldukça önemlidir. Cilt tonunun eşitlenmesinde günlük olarak bakımlar yapılmaktadır. Cildi nemlendirir ve cilt tonunu da eşitler.

Gül suyunun yüze olan faydaları sayesinde yaşlanmayı da bu konuda yavaşlatmanız mümkün. Cilt aşırı derece de strese maruz kalınca ve sağlıksız beslenme sonucunda yüzde aşırı derece de kırışıklıklar meydana gelir. Bu da yaşlanmayı hızlandırır. Bu faktörlerin hepsi ciltte olumsu etki yaratır. Gül suyunun içinde bulunan antioksidan içeriği sayesinde cildiniz sağlıklı görünecek ve kırışıklıkları da engelleyecektir. Sedef hastalığı veya egzama gibi rahatsızlıklara da oldukça etkilidir. iltihap giderici etkisi vardır. Cilt de bulunan tahrişe iyi gelecek ve rahatsızlıkları da azaltacaktır. Bu nedenle gün aşırı da olsa gül suyunu hastalığınız için kullanmanız mümkün olacaktır.

Gül Suyunun Zararları Nelerdir?

Her ürünün kullanımı zarar verir. Gerek sağlığınız için kullandığınız ilaçlar gerekse doğal maskelerin kullanımında tam dozunda kullanmak daha mantıklı olacaktır. Fazla olarak kullandığınız her ürün cildi tahriş edeceği gibi farklı reaksiyonlarda gösterebilir. Bu nedenle kullanmak istediğiniz ürünü belli günler de ve belli dozlar sa kullanmak daha mantıklı olacaktır. faydaları olduğu kadar zararları da mevcut. Özellikle alerjik reaksiyonlar da çok fazla gözlenebilir.

Alerjisi olan kişilerin gül suyu kullanmaması gerekir. Cilt de kızarma, kaşıntı ve kuruma gibi etkilere neden olabilir. Gül suyu içerisinde bulunan alkol nedeniyle çok fazla kullanım da hassas ciltleri tahriş eder. Her cilde iyi gelmeyip kızarıklığa ve kaşıntıya yol açar. Bu nedenle dozuna dikkat etmeli ve az olarak tüketilmelidir. Aynı zamanda tatlı yapımında gıda da kullanılır. Bu durum zaman zaman zehirlenmelere de yol açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Kızarıklığı İçin Etkili Yöntemler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı