Hamilelikte tüketilmesi gereken 9 besin  

Hamilelikte tüketilmesi gereken 9 besin

Kadınların en zorlu ve en mutlu zamanlarından biri hamilelik dönemidir. Bu mutlu ve bir o kadar da önemli dönemde anne adaylarının dikkat etmesi gereken konulardan biri de hamilelikte beslenme . Doktor kontrolünde alınan vitamin ve Folik asit desteği dışında besinlerden elde edilecek vitamin ve mineraller de bebeğin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Peki, Hamilelikte tüketilmesi gereken 9 besin nedir? İşte anne adaylarına fayda sağlayacak yiyecekler:

  • Yumurta: Kahvaltının anne adayları için ayrı bir önemi vardır. Kahvaltı da mutlaka olması gerekenlerden biri ise iyi pişmiş bir yumurtadır. Rafadan olmamasına dikkat edilerek her gün bir öğünde haşlanmış yumurta tüketmek tokluk hissi vererek hassas bir dönemde olan mideyi rahatlatacaktır. Ayrıca, içeriğindeki protein ile de hem bebeğe hem anneye faydalı olacaktır.
  • Elma: Özellikle mide yanmalarının yoğunlukta olduğu ilk haftalarda midenin yatışmasına yardımcı olacak bir elma da anne adayını rahatlatacak besinlerden biridir. Zengin vitamin kaynağı olan bu meyve günde bir kez tüketildiğinde dahi fark edilir derecede yarar sağlayacaktır.
  • Brokoli: İçeriğindeki A ve C vitaminleri ile anne adaylarının ihtiyacı olan enerjiyi verecek mucizevi bir sebzedir. Hamilelik döneminde brokoli tüketmek bebeğin gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir.
  • Muz: Zengin potasyum ve B6 mineralleri kaynağı bir meyve olan bir muzun yarısının dahi tüketildiğinde kan ve hücre oluşumunda olumlu etkiler yaratacaktır.
  • Balık: B12 vitamini ve folik asit açısından zengin besin kaynaklarının başında gelmektedir. Hamilelik döneminde büyük önem taşıyan bu iki vitaminin kazanılması için haftada bir kez balık tüketmek gerekecektir.
  • Süt ve süt ürünleri: Özellikle kalsiyum ve B12 vitamini ihtiyacının karşılanabileceği en faydalı besinlerdir. Günde bir kase yoğurt yemek ve bir bardak su içmek anne adaylarının gereksinimlerini karşılamaya yetecektir.
  • Turunçgiller ve Kivi: Mide bulantıları ve hazımsızlık probleri için en etkili çözümlerden biri de C vitamini yönünden zengin olan bu besinleri tüketmektir. Özellikle Kivi ve mandalina gibi meyveler mideyi yatıştırarak rahatlamayı sağlayacaktır.
  • Kırmızı et: Hamilelik döneminde anne adayının en çok ihtiyaç duyduğu şey demir takviyesidir. Bebeğin gelişim süresince vücutta demir eksikliği gözlenebilir. Bunun için en etkili yiyecek kırmızı ettir. Haşlama olarak veya yağsız kızartılarak tüketildiğinde önemli bir demir kaynağı olacaktır.
  • Çorba: Mide bulantılarına ve karın ağrılarına en iyi gelen yiyeceklerden biri de evde yapılan çorbalardır. Mercimek ve tarhana gibi çorbalar akşam öğünlerinde tüketildiğinde uyku düzenini de olumlu etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Zayıflamak İçin  8 Altın Öneri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı