Hamilelikte İshal Olma Nedenleri? İshal Nasıl Geçer?

Vücut da oluşan rahatsızlıkların birçoğu genellikle hormonların uğramış olduğu değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik süresinde kadınların birçoğu hormonsal olarak çok farklı değişiklileri vücutların da hissetmektedirler. Bu değişiklerin sonucunda muhakkak bazı rahatsızlıklar da ön plana çıkacaklardır. Hamilelikte ishal bu dönemde en çok görülen rahatsızlıkların başında da ishal gelir. Belli başlı alabileceğiniz önlemler hamilelik dönemin yaşadığınız ishal sorununu azaltabilir veya kesebilir, aksi durumlar da yani ishalin artması durumunda doktorunuza başvurarak durumu izah ederseniz, riskli sonuçları olacak rahatsızlıkları önleyebilirsiniz.

Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir
Hamilelikte İshale Ne İyi Gelir

Hamilelik Döneminde İshalin Sık Olması Nedenleri?

Kesin bir dil ile belirtmek gerekirse hamilelik döneminde bazı kadınlar cırcır ile ishali karıştırmaktadır, eğer günde en az 3-4 defa tuvalete gidiyorsanız ve dışkınız sulu ile ishal olmuşsunuz demektir. Hamilelikte ishalin başlıca sebepleri olduğunu söyleyen doktorlar, genel olarak nedenleri şu şekilde sıralamaktadırlar;

  • Hamilelik döneminde hormonlar artık tamamen farklılaşıyor hatta beslenme alışkanlıkları dahil değişmektedir, bu olay ishalin olmasına sebep vermektedir,
  • Hamilelikte bazı vitaminler mecburi olarak alınmak da olduğundan bunun sonucunda ishal olunma ihtimali yüksektir,
  • Bu dönemde yaşanan stresler ve bunun artması ishal için yeterli sayılacak sebeplerin başında gelmektedir,

Yukarıda saydığımız sebepler hamilelik döneminde ishal olmak için başlıca sebeplerdir. Malumunuz hamilelik döneminde bebeğin belli başlı ihtiyaçları olmaktadır. Bu ihtiyaçları ona iletirken aldığınız yeni gıdalar ve daha önce yemek istemediğiniz şeyler midenizde rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Ama şunu unutmamak gerekir ki ishal olduğunuz için bu vitamin ve gıdaları kesmeniz bebeğinizin daha sağlıklı olması için bir engeldir. Doktor önerisi olmadan kesinlikle kendi başınıza çareler üretip bunu hayata geçirip risk almayınız.

Hangi Dönemde İshal Daha Çok Artar?

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde sıkça ishal olma ihtimaliniz vardır, bu bir nevi bebeğin yavaş yavaş geldiğini de göstermektedir. Vücudun doğuma hazırlanma sürecinde sıkça görünmekte olan ishal sizi çok da rahatsız etmemeli, şunu da söylemek yanlış olmaz, bu süreçte bazı kadınlar da ishal yerine kabız olma durumu da gözlemlenmektedir.

Hamilelikte İshal Olmak
Hamilelikte İshal Olmak

Hamilelikte İshal Nasıl Geçer?

Hamilelikte ishal durumunu iyileştirmek için var olan yöntemlerin hemen hemen hepsi aslında normal dönemler de oluşan ishal sorunlarını çözmektedir. Eğer aldığınız ilaçlar yüzünden ishal olduğunuzu düşünüyorsanız veya bu kanıya doktorunuz vardı ise bu konuda sizlere yine yardımcı olacak kendi doktorumuzdur. Kesinlikle ilaçlar beni ishal yaptı deyip, almayı bırakmayınız bu size daha fazla zarar verebilir.

Bol Su Tüketmek İshale İyi Gelir

Normal dönemlere göre hamilelik döneminde vücutta ki sur oranı daha hızlı tüketilmektedir. İshal olduğunuzda dehidrasyon oldukça hızlı olur ve bu sizin aşırı su kaybetmenize sebep olmaktadır. Bu yüzden ishal için en çok önerilen şey su tüketimidir. Ama şunu gerçekten belirtmek isteriz ki mümkün mertebe temiz su içimine dikkat ediniz. Bu hem sizin için hem de bebek için etkili bir durumdur. Bugün çeşme suları hemen hemen her bölgede kireç barındırmaktadır, bu durumda sağlığınızı tehdit edecektir. Bunun yerine arıtma tarzı şeylere yönelebilirsiniz.

İshale Sebep Olan Gıdalardan Uzak Durun

Bazı gıdalar ishali tetikleyen içerikleri sahiptir bunlardan uzak kalmanız ishal olmanın önüne geçecek bir önlemdir. Bunlar genellikle yağ içeren gıdalar, baharatlı ve kızarmış yiyecekler, yüksek lif içeren gıdalar hatta süt ve süt ürünlerinden uzak kalmanız tavsiye edilir.

Hamilelikte İshale İyi Gelen Gıdalar

Bu dönemde tüketeceğiniz bazı gıdalar ishali tamamen kesmese de azaltacak ve ağrılarınızı dindirecektir. Bunların başında en çok tavsiye edilen haşlanmış patates gelir ki bu eskiden beri tavsiye edilen gıdadır, ishal konusunda. Daha sonra yağsız pirinç lapası, muz, havuç, yoğurt, elma ve bayat ekmek gibi gıdalar ishale iyi gelen gıdalar arasındadır.

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir mi?

Anne adayları için bebeğin gelişimi ve sağlığı oldukça önem arz etmekte ve hamilelik döneminde yaşadıkları ishal durumunda direk bebeklerini düşünmektedir. Ama şunu samimi olarak belirtmek isteriz ki hamilelik döneminde yaşanan ishal durumu genel bir rahatsızlık olup, bebeğe zararı yoktur. Ama bu dönemde aşırı artan ve sizi çok rahatsız eden bir ishal durumu var ise bu hususta doktora gitmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı