Hamilelikte Kanama Sebepleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Hamilelik süreci kadınlar için en muhteşem ve özel zamanlarından birisini ifade etmektedir. Bu önemli ve oldukça özel bir dönem olan hamilelik dönemi ayrıca anne adayları için en hassas dönemdir. Ancak hamileliğin normal akışı içerisinde anne adaylarını tedirgin eden bazı olaylar da yaşanabilmekte. Bunlardan birisi ise hamilelikte kanama ya da lekelenme olayıdır. Dolayısıyla birçok anne ve baba adayının en merak ettiği konuların başında da hamilelikte kanama ve nedenleri gelmektedir. Ve herhangi bir kanama ile karşılaşıldığı esnada ne yapılabileceği.

Özellikle ilk gebeliklerde gerek anne adayları gerekse de baba adayları büyük bir heyecana kapılırlar. Bu heyecanla birlikte tabii ki bazı konularda da tedirginlikleri oldukça yüksek olur. Yaşanabilme olasılığı olan her türden aksiliği önceden araştırarak bu duruma karşı tedbir almak isterler. Ve bu korkulan aksiliklerden birisi de gebelik esnasında yaşanabilecek bir kanama durumudur. Bizler de bu yazımızda yaşanabilme ihtimali olan hamilelikle kanama konusuna ilişkin nedenleri ve alınabilecek önlemlere dair bazı bilgileri paylaşacağız.

Hamilelikte Kanama Ne Zaman Olur
Hamilelikte Kanama Ne Zaman Olur

Hamilelikte Kanama İhtimali Var mıdır?

Hamilelik süreci içerisindeyken zaman zaman vajinal kanamaların görülmesi doğaldır. Bu kanamalardan kimisi önemsiz iken kimisi gebelikle ilgili ters giden bazı durumların olduğunun işaretçisidir.

Hamilelikte Kanamanın Nedenleri Nelerdir?

Özellikle hamileliğin ilk haftalarında bebeğin rahimde tutunmaya çalışmasından dolayı tutunma kanamaları adı verilen bir kanama ile karşılaşabilmek mümkündür. Bu esnada gebelik kesesinin rahimde tutunması ve büyümesine bağlı olarak adet kanamasına benzer şekilde ya da kahverengi lekeler şeklinde bir kanama yaşanabilmektedir.

Hamileliğin daha ileri evrelerinde ise karşılaşılan kanamalar daha çok plesenta problemlerine dayalı olarak ortaya çıkmaktadır. ya da rahim ağzı etrafına yerleşen plesentadan dolayı da kanamalar oluşabilir.

Yine bu evrelerde karşılaşılan kanamaların bir nedeni de gebelik esnasında travma, yüksek tansiyon ve plesentanın olduğu yerden erken ayrılmasından da kaynaklanabilmektedir.

Plesentaya dayalı hamilelikte kanama nedenlerinden bir diğeri ise göbek kordonunun plesentaya giriş bölümündeki anomalilerden kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte Kanama Ne Zaman Geçer
Hamilelikte Kanama Ne Zaman Geçer

Hamilelikte Kanama Hangi Dönemlerde Görülür?

Hamilelik süreci başladığı andan itibaren her dönemde kanama ile karşılaşma olasılığı vardır. Ancak bu durum daha çok doğuma yakın dönemlerde ya da gebelik kesesinin rahimde yerleşmeye ve tutunmaya çalıştığı dönemlerde daha çok karşılaşılır. Kısacası ilk ve son dönemlerde hamilelikte kanamalar yaşaması beklenen durumlardandır.

Hamilelikte Kanama Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

Hamileliğin hangi döneminde olursa olsun herhangi bir kanama ya da lekelenme durumu ile karşılaşıldığı takdirde ihmal etmeden hemen bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kanama olduğunda kanamanın nedenine ve hamileliğin hangi döneminde olunduğuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer kanama ile gebeliğin ilk haftalarında karşılaşmışsanız genellikle istirahat ve ilaç tedavisi ile kanama şikayeti geriletilir. Ancak gebeliğin son dönemlerinde plasenta ya da göbek kordonuna bağlı kanamalar yaşanıyorsa bu durumda hamileliğin sonlandırılması gerekli olabilir.

Hamilelikte Meydana Gelen Kanama Bebeğe Zarar Verir mi?

Kanamaların bebeğe zarar verip vermemesi konusu da yine kanamanın nedenine ve zamanına bağlıdır. Eğer hamileliğin ilk haftalarında yalnızca tutunma kanaması şeklinde bir kanama yaşanıyorsa bunun bebek için herhangi bir zararı yoktur. Ancak hamileliğin ileri evrelerinde yaşanan kanamalar ya da ciddi sorunların işaretçisi olarak gelen kanamalar bebeğe giden kanın azalmasına ve bebeğin ölümüne neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelik esnasında yaşanan herhangi bir kanama durumunda mutlaka doktora danışılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Hamilelikte Kanama Sıklığı Önemli midir?

Hamilelikte meydana gelen kanamalar genel olarak kırmızı bir nokta şeklinde çamaşırınıza bulaşır. Bunun ardından da genellikle kahverengi akıntılar gelir. Rahimden bu şekilde sızmış olan kan vajinada beklerken burada buradaki mikroplar tarafından değişime uğratılır ve kahverengiye dönüşür. Yani kahverengi lekelenmeler denilen olgu aslında eski beklemiş kandır. Eğer kahverengi lekelenme şeklinde bir kanama yaşıyorsanız bu kanamanızın çok az olduğunun göstergesidir ve bu beklenen bir olaydır.

Ancak dış gebelik ya da düşük gibi durumlarda kanamalar daha sık ve kırmızı olarak meydana gelmektedir.

Kanamaya Neden Olabilecek Unsurlar

Hamilelik vücutta bir dizi değişikliğin meydana geldiği ve bu değişikliklere adapte olarak yaşamayı gerektiren özel bir süreçtir. Hamilelikte kanama gibi unsurlar kendiliğinden ve önemsiz bir şekilde olabileceği gibi nemli nedenlerden de kaynaklanabilir.

Cinsel İlişki

Hamileliğinizin dönemlerine göre cinsel ilişki konusunda doktorunuz sizi mutlaka yönlendirecek ve bilgilendirecektir. Hamilelikte kanama nedenlerinin arasında en çok görülen neden cinsel ilişkidir. Tamamen zararsız olan bu kanama rahim ağzının yumuşamasından kaynaklanmaktadır. Ancak ciddi bir kanama olmasa da mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Niyom

Kanamaya neden oluşturabilecek doku kitleleri olan miyomlar rahmin içinde ya da dışında olabilirler. Hamilelik hormonları sayesinde rahim miyomları büyüyebilir ya da küçülebilirler. Faka birçok kadında herhangi bir sorun yaşanmadan doğum gerçekleşebilmektedir.

İmplantasyon Kanaması

Genellikle bir ya da iki gün sürsen implantasyon kanaması birçok anne adayının hamile olmadığını ya da regl olduğunu düşünmelerine neden olan bir kanamadır. Bu kanamanın nedeni ise döllenmiş yumurtanın rahime yapışması sonucunda bir lekelenme yaratmasıdır.

Atılım Kanaması

Atılım kanaması daha çok hamileliğin 4, 8 ve 12. Haftalarında karşılaşılan kanamalardır. Genellikle bu kanama yaşanırken beraberinde sırt ağrısı, kramp ve pelviste bir ağırlık hissi de görülmektedir. Daha çok regl dönemi geldiğinde hissedilen bu kanamalar anne adayları için tedirginlik yaratabilmektedir. Bazı durumlarda üç ay kadar görülebilmektedir. Ancak üç aydan sonra plesenta artık yumurtalıkların hormon üretimini üstlenir ve kanamalar da son bulur.

Düşük

Gebelik esnasındaki kanamaların en önemlisi düşüğe bağlı ortaya çıkan kanamalardır. Ciddi bir sorundur ve acil bir bakım gerektiren bir durumdur. Genellikle hasarlı bir fetüs sonucu oluşan düşük, hamilelikte kanama ile birlikte kramp, sırt ağrısı ve mide ağrısı da hissettirir. Hamileliğin ilk 14 – 16. Haftası atlatıldıktan sonra düşük ihtimali gittikçe daha da azalacaktır.

Ektopik Gebelikte Görülen Kanama

Ektopik gebelik dış gebelik olarak bilinen bir gebelik durumudur. Yumurta uterusun dışında kendisini implante ettiği zaman dış gebelik oluşmaktadır. Dış gebelik durumu söz konusu ise karnınızın bir bölümünde şiddetli bir ağrı yaşamaya başlarsınız. Dayanılması oldukça güç olan bu ağrı genellikle dış gebeliğin en önemli belirtilerinden birisidir.

Tıbbi açıdan kesinlikle acil bir durum olan dış gebelik durumu fallop tüpünü kırabilir ve iç kanamaya neden olabilir. Ayrıca tüpte ciddi hasarlara da neden olabilir. günümüzde erken tanı ile teşhis edilebilen dış gebelik ameliyatsız olarak enjeksiyon şeklinde ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.    

Plesentada Kanama

Hamilelikte kanama gelmesi durumlarından en riskli ve acil müdahale gerektiren durumlarından birisi de plesentada kanama olması durumudur. Bazı gebeliklerde plesenta doğru yerde büyümez ve bu durumda ağrı olmadan vajinal bir kanamaya neden olabilir. Buna plesenta praevia adı verilir. Genellikle 20 haftadan sonra karşılaşılan plasenta praevia durumunda bebeğin riskini önlemek için kalan haftalarında plasentanın serviks üzerinde kalması durumunda yatak istirahati verilir. Ya da sezeryan ihtimalleri devreye girebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Ayak Şişmesi Nedenleri Ve Pratik Çözümler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı