En Etkili Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Saçlar biz bayanlar için oldukça önem arz eder ve güzelliğimizin bir adım daha önce çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden bakımlı saçlar ve saçlarda ki canlılık için her zaman bizlerin yapabileceği bir şeyler elbette var. Ayrıca saç bakımı sadece saçları güzel göstermenin yanında saçların hızlı uzamasından da etkili bir yöntemdir. Bizler de sizlere hızlı saç uzatma yöntemlerinden bahsederken, bu yöntemlerle bakım yapmanın da püf noktalarına değineceğiz. Sadece dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi tabi ki aşağıda verdiğimiz gerek kürler,maskeler gerekse diğer uygulamaların içerisinde bulunan etken maddelere alerjinizin olup olmadığını bilmeniz gerek,aksi halde istenmeyen sonuçlarda alabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatma da Doğal Yöntemler

 • Saçlarınıza Sık Sık Masaj Yapın

Özellikle zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı gibi mineral bakımından oldukça zengin olan ve saçları besleyen bu yağları karıştırarak kendinize özel bir karışım yapabilirsiniz. Özellikle saç uzatma da etkisi olan Hindistan cevizi yağını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz yağları veya bunlara biberiye yağı gibi yağları da ekleyebilirsiniz üçer damla olacak şekilde bir karışım yapınız ve bunu kısık ateşte biraz ısıtın, bu işlemden sonra elde ettiğiniz karışımı saç köklerinize işleyecek şekilde 20-30 dakika masaj ile uygulayın. Bu uygulamadan sonra saçlarınızı yıkayıp durulayın. Bu uygulama hem saçınızı canlandıracak hem de daha hızlı saç uzamasına yardımcı olacaktır.

 • Yumurta Akı İle Saç Uzatma

Bu uygulama aslında geçmişten bu yana bilinen ve uygulanan en etkili yöntemlerden birisidir. Eğer zeytinyağı gibi yardımcı yağlarla bir karışım yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Öncelikle yumurta akı ile az bir miktar zeytinyağını karıştırınız. Daha sonra bu karışımı saçınıza iyice sürüp, streç film ile başınızı sarıp ortalama 1 buçuk saat kadar bekletin. Sonra saçlarınızı olabildiğince iyice yıkayıp durulayınız. Bu işlemi sık sık yaparsanız saçlarınızın canlandığını göreceksiniz.

Saç Uzatma Formülleri
Saç Uzatma Formülleri
 • Su İçmenin Saç Uzamasında ki Etkisi

Herkes bilir ki bol su içmek vücut metabolizmasını canlandıran bir durumdur. Bu durum saçlarımıza da direk etki ederek, saçlarımızın beslenmesini sağlamaktadır. Günde 2 litreye kadar içeceğiniz su saçlarınızın nemlenmesini sağlayacaktır ve nemli saçlar daha bakımlı ve hızlı uzamaya meyillidir.

Çabuk Saç Uzatma Yolları
Çabuk Saç Uzatma Yolları
 • Saçlarınızı Düzenli Olarak Fırçala İle Tarayın

Saçları fırça ile taramak kuşkusuz baş bölgesinde ki kan akışını hızlandıracaktır. Bu hızlandırma saç diplerinizin daha fazla beslenmesine yol açarak daha sağlıklı olmasını ve saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Ama burada dikkat etmeniz gereken şu biliyorsunuz dar aralıklı fırçalar saçları tararken zorlamaktadır. Bu da ister istemez saçlarımıza zarar vermekte ve yıpratmak da. Bu yüzden saçlarınızı genellikle geniş aralıklı fırçalar ile taramalı ve kesinlikle ıslak saç taraması yapmamalısınız, bu saçlarınızın daha çabuk kırılmasına sebep olacaktır.

Saç Uzatmak İçin Kesin Çözüm
Saç Uzatmak İçin Kesin Çözüm
 • Saçlarınızı Kestirerek Uzatın

Eskileri bir lafı vardır, uzadıkça çıkar diye. Aslında bu durum gerçekten var olan bir şey. Bu yüzden imkanınız var ise hem saçlarınızın bakımı hem de daha hızlı uzaması için kuaföre gidip saç uçlarında ki kırıkları aldırabilirsiniz. Kırık saçlar saç uzamasını engellediği gibi, saçlarınıza zarar verebilecek bir haldir aslında.

Saç Uzatma Doğal Yöntemler
Saç Uzatma Doğal Yöntemler
 • Yastıklarınıza Dikkat Etmelisiniz

İpek yastık kılıfları daha az sürtünme yaptığı için mevcut yastık kılıflarınızı ipek kılıflar ile değiştirmek sizin etkili bir yöntem olacaktır. Diğer yastıklar da fark ettiyseniz sabah kalktığınız saçlarınızı dağılmış bir vaziyette olur, bunun sebebi ise bu tür yastıkların sürtünmeye daha çok sebep olmasıdır. Bu tür bir olay saçlarınıza da oldukça zarar verebilmektedir. Saçlarınız ne kadar az hasar görürse bakımlı olması ve hızlı uzaması o kadar daha olumlu yönde olur.

Saç Uzatmak İçin Vitamin
Saç Uzatmak İçin Vitamin
 • Besleyici Takviyelere Yönelin

Saçı besleyen özellikle biotin ( b7 vitamini) gibi vitaminleri kullanarak saçlarınızın beslenmesini ve hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Bu takviyeleri almadan önce muhakkak doktorunuz ile görüşmelisiniz. Vücutta oluşan bazı sağlık sorunları genellikle vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Saç dökülmesi gibi durumlar da buna dâhildir. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenme saç uzamasında olduğu kadar saç bakımı içinde etkili bir yöntemdir. Özellikle protein, C ve E vitaminlerine olabildiğince yer vermemiz gerekir. Biotin ile yapacağınız bir adet karışımı ve uygulamasını da sizlere verelim bu uygulama ile saçlarınız daha hızlı uzamasını sağlayacak ve saç köklerine en iyi şekilde bakım yapmış olacaksınız.

Malzemeler: 2 adet biotin tablet, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ( İsteğe bağlı)

Hazırlanışı: Biotin tableti iyice ezerek yukarıda verdiğimiz yağlardan birisi ile iyice karıştırınız. Karışım iyice kıvama geldikten sonra bu karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın ve bir gün boyunca öyle kalmasını sağlayın. Ertesi gün saçlarınızı iyice yıkayıp durulayınız. Bu işlemi hafta da 2 defa yapabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Elma Sirkesi
Hızlı Saç Uzatmak İçin Elma Sirkesi
 • Elma Sirkesi İle Hızlı Saç Uzatma

Bu konuda sizlere önerimiz elma sirkesinin doğal olmasına dikkat ediniz, diğer türlü marketler de satılan sirkeler de kimyasal maddeler bulunabilir ve bu da saçınıza zarar verebilir. Organik elma sirkesi içerisinde bulunan mineraller saçlarınızın Ph değerini dengeler ve saçlarınızı daha hızlı uzamasını sağlamasının yanında saçlarınıza ciddi bir parlaklık kazandırır.

Malzemeler: 1 çay bardağı elma sirkesi, 4 su bardağı su
Yapılışı: Banyo da saçlarınızı şampuan ile iyice yıkadıktan sonra bu yukarıda verdiğinmiz karışımı durulama suyu niyeti ile saçlarınızı uygulayınız.

Hızlı Saç Uzatma İçin Soğan Suyu
Hızlı Saç Uzatma İçin Soğan Suyu
 • Soğan Suyu İle Saç Dökülmesini Engelleyerek Saç Uzatın

Bir önceki kadınlarda saç dökülmesi için çözüm yollarımız da sizlere soğan suyunun saça faydasından bahsetmiştik. Soğan içerisinde bulunan ve antibakteriyel özelliği gören bazı içerikler saçlarınızı daha sert ve sağlam olmasını sağlamaktadır. Bu durum saçlarınızın dökülmesini engellediği gibi saç uzamasından da oldukça etkili bir yöntemdir. Soğanı iyice soyduktan sonra rende ve benzeri bir şey ile iyice dilimleyiniz ve tülbent yardımı ile soğan suyunu süzünüz. Bu elde etmiş olduğunuz suyu başınıza, saç diplerine doğru masaj yaparak 45 dakika kadar uygulayınız. Soğan konusunda daha önce uzmanların saç kıran insanlarda kullanıldıktan sonra saç çıktığını iddia ettikleri de olmuştur.

 • Şampuanınızı Değiştirebilirsiniz

Uzun süredir kullanmış olduğunuz şampuanlar saç dökülmesine etki ettiğini düşünüyorsanız öncelikle bu şampuanlardan kurtulmalı ve daha çok saç dökülmesini engelleyen şampuanlar tercih etmelisiniz. Bu şampuanların içeriğinde genellikle saçları besleyici doğal besinler bulunmaktadır. Bu hususta yine bir doktor yardımı alabilirsiniz.

Saç Uzatmanın Yolları
Saç Uzatmanın Yolları
 • Isı İle Saçlarınızı Yıpratmayın

Maşalar saçlarımıza şekil vermekte oldukça etkili olsa da bir o kadar da saçlarımıza zarar vermektedir. Saçlara uygulanan bu yüksek derecede ki ısı, saç hücrelerinin ölmesine ve saçların sağlıklı gelişmesine engel olmaktadır. Bu yüzden maşa kullanımı mümkün mertebe en aza indirmeli hatta imkan varsa kullanmamalısınız.

Hızlı Saç Uzatma İçin Doğum Kontrol Hapı
Hızlı Saç Uzatma İçin Doğum Kontrol Hapı
 • Saç Uzatmada Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı ile saç uzatma yöntemi çok eskilerden beri bilinir ama bunu ispatlanmış bir bilimsel yanı yoktur sadece halk arasında etkisi olduğuna inanılan bir yöntemdir. Sizlerde deneyerek faydasını gözlemleyebilirsiniz. Yapmanız gereken 4-5 adet doğum kontrol hapını ezerek kullanmakta olduğunuz şampuanın içerisine koyunuz. Ve saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkayınız.

Saç Uzatmak İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

Vitamin ve mineraller vücut sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Bu vitaminleri düzenli aldığınız zaman sadece saçlarınıza değil bir çok rahatsızlığı da iyi etmiş olursunuz. Özellikle saç bakımı ve saç dökülmesini engellemek için en gerekli vitaminleri biz sizlere sıralayalım ;
A Vitamini: İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde saçlarınızın daha parlak ve hacimli olmasını sağlamasının yanında, saç derisinin nemlendirmesi hususunda da en çok ihtiyaç duyulan bir vitamindir.

Biyotin veya B7 Vitamini: Saç bakımı ile çok vakit geçiren kadınların çok duyduğu vitaminlerden olan Biyotin veya b7 vitamini H vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Bu vitaminler saç kırılganlığını önlemesinin yanı sıra saç sağlığı geliştirir ve saç dokusuna mucizevi dokunuşlar yapmaktadır. B7 vitamini daha çok yumurta,maya,karnabahar, muz,ceviz ve badem gibi gıdalar da bulunmaktadır.

B12 Vitamini: Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler için çok önerilen bir vitamin türü olan B12 B vitaminleri ailesindendir. Demir eksikliği yaşayan bir çok kadında saç dökülmesi görülmektedir. Saç dökülmesinin önüne geçmek ve saçların daha verimli hal almasını istiyorsanız B12 içeriğine sahip yumurta,yoğut,peynir gibi gıdaları tüketmelisiniz.

C Vitamini: Özellikle beyazlaşmış saçlar için etkili olan C Vitamini saç kuruluklarında tedavisini yaparak saçların daha hızlı uzamasına katkı sağlamaktadır.

Bunun haricinde saç bakımı ve saç uzaması için temel olarak tüketilebilecek vitamin ve mineraller şu şekildedir ; E Vitamini,Folik Asit,Niacin,Demir,Çinko,Magnezyu,Omega 3 Yağ Asitleri.

Saç uzatmanın en iyi yöntemi saçlara bakım yapmaktadır. Yukarı da gördüğünüz gibi gerek vitaminler,mineraller gerekse diğer doğal bakım çeşitleri çoğunlukla saç dökülmesi ve saçların daha kalın, bakımlı olması için. Bu yüzden saç bakımını kesinlikle ertelemeyin ve bakım yaparken de yanlış yolları denemeyin.

Eğer sizler de saç uzatma yöntemleri denemesi yaptı iseniz bizlerle yönteminizi yorum kısmından paylaşarak diğer kullanıcılarımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri? Doğal Çözüm Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı