Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri? Doğal Çözüm Yolları

Biz bayanlar için saçlar ve saç bakımı oldukça önem arz eden bir konu olmakla birlikte aksi durumlarda büyük stresler yaşamaktayız. Özellikle saçlarda oluşan kırıklar, tepeden dökülmeler gibi durumlar oldukça moral bozmakta, bazen toplum içerisinde çıkmamızı engelleyen bir durum olmaktadır.

Biz de, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve saç dökülmesini engelleyecek doğal ürünleri, diğer faktörleri ele alarak sizlerle paylaşmaya karar verdik. Fakat yazımızın başında belirtmek isteriz ki saç dökülmesi sağlık, genetik ve benzeri etkenlerden de oluşabileceği için yazımızda ki uyarıları dikkate alarak kendiniz bir takım farklı şeyler oluşturmamaya gayret gösteriniz. Aksi halde dökülmelerin önüne geçmek bir yana dursun, daha fazla dökülmesine de sebep olabilirsiniz.

Kadınlar da Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Bazı durumlar da kadınlar strese girip, saç dökülme sorunu yaşadıklarını iddia ediyorlar ama şunu belirtmek gerekir ki günlük ortalama 50-60 saç telinin dökülmesi oldukça normal bir durumdur. Eğer bu miktardan daha fazla olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışarak bilgi alabilir ve ona göre saç dökülmesini önlemek için çare arayışına girebilirsiniz.

Menopoz Dönemi Saç Dökülmesi

Menopoz dönemin de birçok kadın da saç dökülmesi olduğu görülmektedir. Hepimiz biliyoruz ki hem erkek tipi saç dökülmesi hem de kadın tipi saç dökülmesinde en önemli etkenlerden birisi de hormonsal değişikliklerdir. Menopoz döneminde özellikle hormonların farklılık göstermesi ve bazı hormonların aktifliğini düşürmesi kadınlar da saç dökülmesine sebep olmaktadır. Özellikle saçların düzenli bir şekilde uzamasını sağlayan östrojen hormonu aktifliğini yitirdiğinden ötürü var olan dengeyi bozacaktır ve bu dengenin bozulması sonucu saç telleri incelmeye, güçsüzleşmeye başlayarak artık dökülmelere sebep verecektir.

Hastalık Sonucu Saç Dökülmesi

Kadınlar yaşadıkları sağlık sorunları yüzünden bazı tedavilere başlamaktadır. Bu tedaviler özellikle vücutta değişik tepkimelere sebep olur ve bunun sonucunda da dökülmeler meydana gelmektedir. Özellikle troid, anemi, şeker hastalığı gibi sorunlar hızlı saç dökülmesine sebep olurken polikistik over sendromu gibi rahatsızlıkların da tedavi sürecinde dökülmeler gözlemlenmektedir.

Stres Kaynaklı Saç Dökülmesi

Stres genel itibariyle vücudumuzun bir çok bölümünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden stresli olmanın saç dökülmesinde etkisi oldukça yüksek olduğu gözlemlenir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Gebelik döneminde saç dökülmesinin yüksek miktarda arttığı görülmektedir. Çünkü, hamilelik döneminde vücut da bir çok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişiklikler hormonların dengesini bozduğu için saç dökülmesine neden olabiliyor. Fakat saç dökülme durumu ciddi bir miktarda olur ise bu konuda doktorunuz ile görüşmeniz ve gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Yetersiz Beslenme Sonucu Saç Dökülmesi

Vücudumuza aldığımız her besin bizim için hayati önem taşımaktadır. Bir çok besin farklı vitamin ve diğer içerikleri ile vücudu beslemekte ve vücut direncini dengeli tutmada fayda sağlamaktadır. Aynı şekilde yetersiz beslenme sonucu aldığınız besinler vücudumuzun bir çok bölgesine yeterli gelse de saçlarımız bu vitamin ve benzeri etkenlerden mahrum kalacaktır. Dengeli ve düzenli olmayan her beslenme saç dökülmesi için en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle saçların daha bakımlı ve dökülmesini engellemek için kalsiyum, D Vitamini, demir ve protein içeren besinleri almak ve bunlara düzenli devam etmek bizler için en iyisi olacaktır.

Saçlarınıza Sert Davranmayın

Saçlar düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadır. Fakat özellikle bazı kadınların en büyük yaptığı hatalardan bir tanesi de saçlarına çok sert davranmalarıdır. Özellikle bu işlemi saçlarımızı fırça ile tararken çok yapıyor ve kafamızın tepesinden başlayıp aşağı doğru fırçayı sert ve zorlayıcı bir şekilde indiriyoruz. Bu tarama şekli saç köklerine oldukça zarar vermektedir. Ayrıca bazı saç modelleri saç derilerini çokça yormakta ve tahriş etmektedir. Bu modellerin başında gergin atkuyruğu,  gergin topuz gibi modeller gelmektedir. Bu saç modellerin de saçlarınız çok sık yapmamaya gayret gösteriniz, ayrıca saçlarımıza uyguladığımız sıcak basınçlar da saç dökülmesine sebep olmaktadır. Sıcak basınçlar genellikle perma, Brezilya fönü gibi saç modellerinde uygulanmaktadır.

Kadınlarda aşırı saç dökülmesinin nedenleri
Kadınlarda aşırı saç dökülmesinin nedenleri

Kadınlar da Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Sizlere yukarıda detaylı bir şekilde saç dökülmesinin nedenlerini paylaştık, sizler de gördünüz ki bu dökülmelerin herkes de farklı sebepleri olabilmektedir. Bu yüzden saç dökülmesine çözüm olarak paylaşacağımız önerileri dikkate almadan önce saçlarınızın neden döküldüğünü iyi bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde hem dökülmeyi engelleyemezsiniz hem de istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

  • Aloe Vera
  • Biberiye
  • Çörek Otu Yağı
  • Isırgan Otu
  • Nane Yağı
  • Soğan
  • Sarımsak
Kadın Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Kadın Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Aloe Vera: Bu bitkinin sadece saç bakımına değil, bir çok derde deva olduğunu hepimiz biliyoruz. Aloe vera bitkisi içerisinde bulunan emodinin oldukça güçlü bir redüktaz enzim inhibitörü olduğu bilinmektedir. Saç dökülmesinde etkisi büyük olan dihidro testosterona ( DHT) enzimini bir nevi bloklama görevi görmektedir. Aloe vera jeli ile düzenli bir şekilde saç derilerinize masaj yaparak uygularsanız hem saçlarınızı güçlendirmiş olursunuz hem de saç dökülmesinin azalmasını sağlamış olursunuz.

Kadın Saç Dökülmesi Tedavisi
Kadın Saç Dökülmesi Tedavisi


Biberiye:
En eski bilinen yöntemlerden birisi olan saç bakımında da çok kullanılan bir yöntem de biberiyedir. İçerisinde bulunan antioksidan, antibiyotik ve iltihap önleyici özellikleri saçları koruduğu gibi dezenfektan görevini görür ve saç derilerinizi temizleyip, arındırır. Biberiyenin hem çayını tüketerek hem de yağını kullanarak da saçlarınıza etki etmesini sağlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı zeytin yağı içerisine 3-4 damla ekleyeceğiniz biberiye yağı karışımını saç ve saç derinize iyice masaj yaparak uyguladıktan sonra 1 saat kadar bekleyin daha sonrasında ise saçınızı yıkayınız. Bu uygulamayı düzenli yaparsanız etkilerini kısa sürede göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm
Kadınlarda Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm


Çörek Otu Yağı:
Çörek otu asırlardır övülen ve bereketi ile de bilinen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller çok zengin olup farklı rahatsızlıklarda da tavsiye edilmektedir. Çörek otu yağı içerisinde bulunan Beta karoten, A, B1, B2, B6, E ve C vitamin ve bileşenleri saç bakım ve onarımı için en önemli etkendir. Günlük olarak uygulayacağınız çörek otu yağı masajı ile saç diplerini iyice beslemiş olacak ve saç dökülmesini oldukça minimize edebileceksiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır
Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır


Isırgan Otu:
Yukarıda sizlere demir eksikliğinin saç dökülmesinde büyük rol oynadığını söylemiştik. İşte bu konuda ısırgan otu büyük ölçüde bize yardımcı olmaktadır. Zengin mineral ve vitamin deposu olan bu ot içerdiği kalsiyum, demir,  A ve C vitamini sayesinde saç köklerinizi besler ve canlandırır, saçlarınızın canlı kalmasını sağlar.

Öncelikle bir tutam ısırgan otu yaprağını bir kavanoz içerisine koyun ve üzerine 500 gr saf zeytin yağı ekleyiniz. Yapmış olduğunuz karışımı bir tencereye koyarak kısık ateşta ortalama yarım saat kadar kaynatın. Çay misali demledikten sonra bir gece bekletin ve iyice süzmesini sağlayın. Bu karışımı düzenli bir şekilde hafta da en az bir defa saçlarınıza sürün ve başınızı streç ile sarınız. Bu şekilde 2 saat bekletip, ardından şampuan ile yıkayınız. Göreceksiniz ki saçlarınız gürleşip canlanacak ve dökülmesinde azalmalar olacaktır.

Kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler
Kadınlarda saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler


Nane Yağı:
Ferahlatıcı bir etkiye sahip olan ve saç bakımında çok sık kullanılan nane yağı tek başına kullanıldığı zaman kullanılan bölgede tahrişe sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için zeytin yağı, badem yağı gibi yardımcı yağlar ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

Öncelikle 5 damla nane yağı içerisine 15 damla badem yağı veya zeytin yağı gibi yardımcı yağlardan koyup bir karışım elde edebilirsiniz. Bu elde etmiş olduğunuz karışımı saç derinize uygulayarak saçlarınıza bakım yapabilir ve hatta saçlarınızın canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi ortalama 30-35 dakika yapmalısınız. Bu tarz bir karışım yapmak istemezseniz bile kullanmış olduğunuz şampuan içerisine 5-6 damla nane yağı koyarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu uygulamaları yaptıktan sonra saçınız da kepekler de mevcut ise kısa süre de bunlarında yavaştan yok olduğunu görecekseniz.

Kadınlarda saç dökülmesi sebepleri ve tedavisi
Kadınlarda saç dökülmesi sebepleri ve tedavisi


Soğan:
Saç dökülmesini engellemesini bir yana daha önce yapılan birkaç deney de saç kıran olan bazı kişilerin, soğan suyu sürülen bölgede saç çıktığını iddia ettiği bilinmektedir. Bu konuda bir çok araştırma yapılmış ve ortaya çok farklı sonuçlar çıkmıştır. Bunlardan birisi de soğan suyunun içermiş olduğu antibakteriyel özelliği sayesinde saçların beyazlaşmasını önlediği ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağladığı görülmüştür. Peki soğan suyu ile saç bakımı nasıl yapılmalı.

Öncelikle soğanın kabuğunu soyup, yıkayınız. Küçük küçük dilimleyerek robottan geçirip püre haline gelmesini sağlayınız. Daha sonra bu püreyi tülbent gibi bir şey de süzüp suyunu çıkarınız. Çıkarmış olduğunuz suyu kafa derinize iyice uygulayın ve ortalama 45 dakika bekletiniz. İşlem bittikten sonra saçlarınızı şampuan ile iyice yıkayıp, suyla durulayınız. Bu işlemleri düzenli bir şekilde uygulayarak saç dökülmesini engelleye bildiğiniz gibi saç derinizi de daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesi ve kellik
Kadınlarda saç dökülmesi ve kellik


Sarımsak:
Dikkat ettiniz mi bilmiyorum özellikle son zamanlar da sarımsaklı şampuan çeşitleri çoğalmaya başladı. Bu bile aslında sarımsağın saç üzerinde ki etkisini göstermeye yetmektedir. Sarımsak eskiden beri saç bakımı gibi konularda kullanılan en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Sarımsak içerisinde bulunan mineraller özellikle kalsiyum,demir ve magnezyum gibi içerikler direk saça etki yapan ve saç bakımında yüksek oranda faydası görülen minerallerdir. Sarımsağı saça uygulamanın farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse ise, öncelikle sarımsak suyunu elde etmek için sarımsakları blender veya rende yardımı ile suyunu çıkartınız, daha sonra bu çıkan suyu zeytin yağı ile karıştırıp saç diplerinize kadar sürünüz. 50 dakikaya kadar bu şekilde saçlarınıza masaj yaptıktan sonra yıkayınız. Bu işlemi sıklıkla yaparsanız saçlarınızın daha parlak ve bakımlı olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde yapılan bakımlar saç dökülmesini de ciddi miktarda azaltmaktadır.

Yukarı da saydıklarımız doğal yöntemler ile saçlara bakım yaparak saç dökülmesini engellemek içinde ayrıca günlük rutin olarak da farklı egzersizler yaparak saç dökülmesine engel olabilirsiniz.

Serum Takviyesi Yapın: İçeriğinde Aminexil, Octeine gibi maddeleri bulunduran ve saça uygulandığı vakit saç tellerinin saç derisi ile olan bağını güçlendiren serumlar bulunmaktadır. Bunları kullanarak dökülmeleri engelleyebilirsiniz.

Biotin Kullanımı: Muhakkak doktorunuzun tavsiyesini alarak biotin içeren besinlere yönelebilirsiniz.

Saçınıza Masaj Yapın: Özellikle saç diplerini kapsayacak şekilde günlük rutin olarak saç diplerine masaj uygulaması yapabilirsiniz.

Son olarak belirtmek isteriz ki piyasada bulunan saç dökülmesini engelleyen şampuan, ilaç ve benzeri ürünleri doktorunuza danışmadan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü, bu hususta özellikle internetten alınan ürünlerin sonucunda bir çok mağduriyet yaşanmış durumdadır. Dilerseniz saç dökülmesi ile ilgili paylaştığımız kür ve bakım tarifleri için saç bakımı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı