Madecassol Krem Nedir? Ne İçin Kullanılmaktadır?

Günümüzde olumsuz çevre koşulları, sağlıksız beslenme, hormonel değişim ve daha pek çok nedene bağlı olarak cilt problemleri ve deri hastalıkları ile karşı karşıya kalan insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Siz de bu konulardan muzdaripseniz eczanelerden reçeteli veya reçetesiz olarak kolayca satın alabileceğiniz, hücre yenileyici özelliği ile cildinizi onarma konusunda oldukça etkili olan Madecassol krem hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Madecassol Krem Nedir?

Madecassol krem her 1 gramında 10 mg Centella Asitica bitkisi içeren, yalnızca eczanelerden satın alabileceğiniz bitkisel bir kremdir. Madecassol kremin ham maddesini oluşturan Gotu Kola (Centella Asitica) bitkisi, Asya ülkelerinde yetişmekte olan yeşil yapraklı bir bitki olup şifalı ilaç yapımı ve kozmetik sektörü gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

[pt_view id=”0d11be8ben”]

Hatta dünya çapında yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Centella Asitica bitkisinin doğru kullanımında oldukça başarılı sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir. Akne problemleri, yanık sonucu oluşan izler, yara izleri ve cilt lekeleri gibi daha pek çok cilt probleminde tedavi edici etkiye sahip olan bu krem uzmanlar tarafından tavsiye edilmesi ile de en çok tercih edilen medikal kremler arasında yerini almıştır. İçeriğindeki Itır ve Lavanta yağı sayesinde koku hassasiyeti bulunanların da rahatlıkla kullanabileceği Madecassol krem doğru kullanımda etkili sonuçlar vermektedir. Gelin hep birlikte Madecassol kremin ne işe yaradığı ve nasıl kullanılması daha yakından bir göz atalım.

Madecassol Krem Neye Yarar?

Madecassol krem sivilce lekeleri

 • Sivilce oluşumuna meyilli yağlı ciltlerde vücudun özellikle yüz, kol ve sırt gibi bölgelerinde oluşan sivilce kaynaklı izlerin tedavisinde etkili bir merhemdir.
 • Özellikle yaz aylarında uzun saatler güneşe maruz kalınması sonucu özellikle hassas ciltlerde oluşan güneş lekelerinin ve yaş ilerledikçe meydana gelen kahverengi lekelerin giderilmesi için birebirdir.
 • Lazer epilasyon, iğneli epilasyon gibi doğrudan cildi etkileyen işlemlerde yanlış uygulama sonrasında ciltte oluşan yanık ve lekelerin tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Özündeki Gotu Kola bitkisinin hücre yenileyici özelliği sayesinde ameliyat sonrasında oluşan yara izleri ve atılan dikiş izlerinizin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Tırnak yeme bozukluğu olan kişiler için kurtarıcı bir kremdir, tırnak dokusunun güçlenmesi ve tırnak kenarlarının daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için kullanılabilir.
 • Uçuk tedavisinde etkilidir.
 • Ağda sonrası tahriş olan cildi nemlendirir, onarır, kızarıklıkları giderir.
 • Kadınlarda doğum sırasında oluşan yırtılma ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca emzirme döneminde göğüs bölgesinde oluşan çatlaklar ve yaraların tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
 • Kedi sahibi iseniz, kedinizden kaynaklı vücudunuzda oluşan çizilmelerin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlar.
 • Kadınlarda oluşan çatlakların görünümünün hafiflemesine yardımcı olur.
 • Hücre yenileyici özelliği ile yaşa bağlı oluşan kırışıklıkların giderilmesinde de kullanılmaktadır.
 • Kış aylarında olumsuz hava koşulları sebebi ile dudaklar, yüz bölgesi, eller ve bacaklarda yer yer oluşan çatlama ve yaraları hızlı bir şekilde onarma özelliğine sahiptir.
Madecassol Krem Ne İşe Yarar
Madecassol Krem Ne İşe Yarar

Madecassol Krem Kullanımı

Madecassol kremin nasıl kullanılacağı konusunda öncelikle hangi amaçla kullanılacağı belirlenmelidir. Cilt tipi, yaş aralığı ve özel durumlara bağlı olarak krem kullanımı değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin hamilelik ve emzirme dönemi kullanımları konusunda uzman tavsiyesi ve görüşü alınarak kullanılması daha yerinde bir tercih olacaktır.

Tüm bunların dışında özel bir sağlık probleminizin olmaması durumunda, kremi kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümüne uygulayarak cildinizin herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol etmeniz tavsiye edilir. Sonrasında kremi temizlenmiş cildinizdeki sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde uygulamalısınız. Kremi uyguladıktan sonra cildinizde 3-4 saat bekletip cildinizi kremden arındırmalısınız. Bunun haricinde kremi açık yaralarınızda kullanmanız yaranızın daha kötü bir hale gelmesine sebebiyet verebilir. Bu bakımdan açık yaralarda kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Kullanım sıklığı bakımından doktorunuzun aksi yönde bir tavsiyesi yok ise Madecassol kremi günde 1-2 kez kullanmanız tavsiye edilmektedir. Doz aşımı durumlarında doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Madecassol Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Madecassol krem doğru kullanımda etkili sonuçlar veren bir kremdir ve ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hatta bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde dahi hekim kontrolünde kullanılabilen bir kremdir. Fakat bilinçsiz ve aşırı kullanım sonucunda veya hassas alerjen bünyelerde üzerinde yanlış kullanım ile cilt tipine bağlı olarak bazı yan etkilerin oluşabileceği göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

Madecassol kremin doz aşımı, uzun süre kullanımı veya yanlış kullanımı sonucunda görebileceğiniz bazı yan etkiler;

 • Ciltte kızarıklık, tahriş olma ve yanma hissi
 • Cilt hassasiyeti
 • Ciltte kabarma, şişme, kaşınma gibi belirtiler
 • Deri döküntüsü
 • Alerjik reaksiyonlar

Şeklindedir. Bu belirtilerden herhangi birini hissetmeniz durumunda ilaç kullanımına derhal ara verip, bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Madecassol Kremin Cilde Faydaları Nelerdir?

Madecassol krem bitkisel içeriği sayesinde cildinizin yenilenmesine, ölü derinin atılmasına, cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olacaktır. Düzenli kullanım ile ciltteki kolajen etkisi artmakta ve bu sayede kırışıklıkları gidermektedir.

Düzenli ve doğru kullanım ile birlikte cildinizi nemlendirirken gözeneklerin sıkılaşmasına, cilt renginin dengelenmesine ve ciltteki koyu görünümün azalmasına yardımcı olup daha aydınlık, beyaz ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.

Madecassol Krem Cildi Soyar mı?

Madecassol krem diğer merhemler gibi cildin bütün halinde soyulmasına sebebiyet vermemektedir. Fakat ölü derinin yenilenmesi sebebi ile ciltte uygulanan bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte ciltte hafif düzeyde soyulmalar meydana gelebilmektedir.

Madecassol Çillere İyi Gelir mi?

Madecassol kremin bazı kullanıcılar tarafında çillere iyi geldiği söylenmektedir. Fakat üretim amacına bakıldığında kremin çil tedavisine birebir amaçlı üretilmediği hususu göz ardı edilmemelidir.

Bunların yanında bu hususta cilt tipi ve ciltte oluşan çilin doğuştan olup olmadığı önem taşımaktadır. Madecassol krem yaz aylarında uzun saatler güneşlenme sonucu oluşan çillerin giderilmesine yardımcı olurken, genetik yapıya bağlı çiller konusunda ise Madecassol kremin bu tip çilleri tamamen geçirdiğine ilişkin kesin veriler yoktur.

Madecassol Krem Gözaltı Morluklarına İyi Gelir mi?

Öncelikle belirtmemiz gerekirse Madecassol kremin göz ile temas ettirilmemesi gerekmektedir. Bunun dışında göz altı morlukları tedavisi için önerilen veya üretim amacı yalnızca gözaltı morluğu tedavisine yönelik farklı ürünler mevcut olsa da Madecassol kremi koyu göz altı morlukları ve halkalarının hafifletilmesi tedavisinde kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bepanthen Krem Nedir? Faydaları Ve Kullanım Şekli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı