Rakı ile Ne Gider ? Meze Rehberi

Rakıya En Çok Yakışan 10 Meze ; Rakı Mezeleri

Rakı biz Türklerin geleneksel içkisi ve aynı zamanda da dünyaca ünlü. Rakı muhabbetsiz ve mezesiz içilmez der büyüklerimiz. Biz de rakıya en çok yakışan 10 mezeyi sizler için derledik, kısaca anlattık. Karşınızda rakı mezeleri şimdiden afiyet olsun.

1-Beyaz Peynir

Rakı mezeleri denilince akla gelen ilk şey beyaz peynirdir. Rakı severlerinin hemen hepsi beyaz peynirsiz sofrada rakı içmezler. Ancak rakılık beyaz peynir seçerken sert ve lezzetli olması gerektiğini de unutmamak gerekir. Bu arada kimilerinin tulum peynirini tercih ettiklerini de söyleyelim.

2-Balık

Evet, balık da rakının 2 numaralı kankasıdır. Öyle ki “rakı şişesinde balık olsam” dizeleriyle şiirlere bile konu olmuştur bu ikili. Rakı ile her balık yakışır. Balık ve bol salatayla içilen rakının tadına doyum olmaz.

3-Kavun-Karpuz

Bazıları rakıyı yalnızca beyaz peynir ve kavun ya da karpuzla içmeyi sever, bazılarıysa karpuzu tek başına yemeyi yeğler. Evet, kavun ile karpuz da rakıya en yakışan mezelerden biridir çoğu kişiye göre.

4-Köpoğlu

Bodrum’a özgü bir rakı mezesi olan köpoğlu kısaca patlıcan, biber ve domatesten yapılır ve üstüne sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilir. Gerçekten de köpoğlu ve rakı bir birlerini tamamlayan lezzetlerdir.

5-Barbunya Pilaki

Zeytinyağlı sevenlerin favori rakı mezelerinden biridir barbunya pilaki. Çok lezzetli olan bu yemek özellikle de üstüne limon sıkıldığında rakı içme zevkini ikiye katlar, hele de usta ellerden çıktıysa.

6-Haydari

Haydari tek kelimeyle bir meze klasiğidir! Yapılışı çok kolay olmasına karşın lezzeti mükemmel olan haydari de rakı sofralarının vazgeçilmezi olmayı her zaman başarır. Şunu da söylemeliyiz ki haydariyi haydari yapan kullanılan malzemelerdir. Süzme yoğurt yerine normal yoğurtla yapmaya kalkışırsanız ortaya çıkan şey kesinlikle haydari olmayacaktır.

7-Zeytinyağlı Yaprak Sarma

İşte rakının ilacı olan zeytinyağlı mezelerden biri daha. Hemen her rakı sofrasının başköşesine kurulan ve bunu sonuna kadar da hak eden zeytinyağlı yaprak sarma olmadan bu liste adeta öksüz kalırdı.

8-Acılı Ezme

Acı severlerin favori rakı mezesidir acılı ezme. Acılı ezmeye lezzetini veren cevizdir, yani cevizsiz acılı ezme olmaz. Ustası tarafından yapılmış bir acılı ezme rakı keyfinizi üçe hatta beşe katlayacaktır kesinlikle.

9-Fava

Favasız olmaz abi! Evet, gerçekten de rakı sofrası fava olmadan eksik kalacaktır. Kuru bakladan yapılan fava adeta bir lezzet fırtınasıdır ve rakıyla birleştiğinde insanı uçurur.

10-Muhabbet

Rakı mezeleri top 10da rakının en has mezesi muhabbettir. Muhabbet olmadan masanızda tüm bu lezzetli mezeler olsa da rakının tadını alamazsınız. O nedenle mezeniz bol, muhabbetiniz neşeli olsun diyerek bitiriyoruz yazımızı.En iyi rakı muhabbetini Aydın Boysal Ustadan dinleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=TvxdVx2Atlk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı