Saç Bakımı için Doğal Yöntemler

SAÇ BAKIMI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

Saç bakımı konumuz bu, kadınların güzelliğini tamamlayan en büyük unsurlardan biridir. Bu yüzden kadınlar saç ve saç bakımına çok fazla kafa yormaktadır. Saçların çabuk uzaması, parlaması, saç uçlarının beslenmesi ve kolay şekillenmesi kadınların en büyük sorunlarından biridir. Kullanacakları şampuandan, saç bakım kremleri ve serumlarına yüksek meblağlar harcamaktadırlar. Oysaki birçok problemin çözümü gibi saç bakımının pratik ve uygun çözümleri doğada mevcuttur. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Saç Bakım Yağları

Aktarlardan veya kozmetik ürünleri satan hemen hemen her yer de çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz doğal yağlar ile saçı kusursuzlaştırmak mümkündür.  Özellikle son dönemlerde hint yağı çok popüler ve saç, kirpik ve kaş bakımında önerilmektedir. Bunun yanında jojoba yağı ve jojoba özlü şampuanlarda saçı besleyip, hızlı uzattığı için tavsiye ediliyor.

Lavanta yağı, saç uçlarını güçlendirdiği için çok etkilidir. Tüm bunlara ulaşamayanlar için ise en kolay yöntem zeytinyağı kullanılmasıdır. Çünkü zeytinyağı hemen hemen herkesin evinde bulunabilir. Mümkünse organik olan yağları tercih edilmelidir.

Elma Sirkesi İle Saç Bakımı

saç bakımı elma sirkesi
elma sirkesi saç bakımı

Elma sirkesi koku olarak ağır olması sebebi ile mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Şampuan şişenizin içine sadece birkaç damla elma sirkesi eklemeniz bile saçınızın parlaklığını artıracaktır.

Yumurta Akı İle Saç Bakımı Maske

Yumurta akı ile yapacağınız saç maskesi ile saçınız çok daha fazla güçlenebilir. Ayrıca saç diplerini beslediği için saç uzama hızına da katkıda bulunur.

Uçlarındaki kırıkların onarılması için kullanılabilir. Saçınıza yumurta maskesini uygulayın ve hava almasını engelleyecek şekilde kapatın. Sonra ılık suyla saçınızı durulayın ve birkaç hafta sonra farkı görün.

yumurta akı saç bakımı
yumurta akı saç bakımı

Beslenme Saç Bakımı İçin Çok Önemlidir

Saç sağlığının en önemli etkenlerinden biri beslenmedir. Protein ağırlıklı beslenmek saçın kendi kendini yenilemesi için olmazsa olmazlardandır. Ayrıca bolca su içmek hem saçın hem de vücudun nem dengesini koruması için çok önemlidir.

Saçınız Çok Sık Ve Sert Bir Şekilde Yıkamayın

Araştırmalar saçın bazen kendi yağında kalmasının saça iyi geldiğini hatta saçı beslediğini ortaya koymuştur. Hatta bazıları her duşta saçı yıkamamak gerektiğini biraz yağlanmasının sağlıksız olmadığını vurgulamışlardır. Hatta saçınız kirliyken yapılan maskeler daha çabuk etki gösterebilir.

Bunun yanında saç ile ilgili yanlış anlaşılan bir diğer durum saç yıkama şeklidir. Birçok insan saçını yıkarken saçına çok fazla zarar veriyor.  Bu yüzden şunlar önerilmektedir;

Saçı yıkarken çok sert hareketler yerine daha yumuşak masaj yapıyormuş edasında parmak uçları ile yapmak gerekmektedir. Hunharca yıkayınca saçı daha çok temizlemiş gibi hissetsek de çok yanlış bir uygulamadır. Ayrıca saçı yıkarken çok sıcak su yerine ılık su tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Prp Ekimi Uygulaması Nedir Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı