Saç Dökülmesini Önleme Yolları

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Pek çok kişinin korkulu rüyası olan saç dökülmesi farklı sebeplerden oluşabilmekte. Özellikle kimi kadınların hamilelik dönemlerinde ortaya çıkabilecek olan saç dökülmesi, kimi zaman sıkıntıya bağlı olarak da meydana gelebilmekte. Bu durumun yapısal olabileceği de unutulmamalı. Öncelikle saç dökülmesinin nedeninin araştırılması ve buna göre tedbir alınması her zaman daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Saç dökülmesini önleme yolları içerisinde ilk sırada beslenme yer alıyor. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmenin saç dökülmesini de engellediği ortaya koyulmuş. Özellikle vitamin ve protein içeren besinlerin tüketilmesi saç dökülmesinin de önüne geçiyor. Çok yağlı besinler, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar da saç dökülmesini arttıran etkenler arasında görülmekte. Bunun için öğünlerin olabildiğince sağlıklı bir şekilde tüketilmesi gerekmekte.

Saç dökülmesi stresten de meydana gelmekte. Bunun için psikolojik olarak kişinin destek görmesi ya da buna göre bir çözüm bulması gerekecektir. Stresli olunan dönemlerde saçların sağlığının da bozulduğu biliniyor. Günlük olarak dökülen tel sayısından daha fazla dökülmeler meydana geliyorsa su tüketimine de dikkat edilmeli. Vücudun ihtiyacı olan suyun tüketilmesi sayesinde saç derisinde kurumalar da meydana gelmeyecek ve saç köklerinin kapanmasına imkan tanıyabilecektir.

Saç dökülmesini önleme ; Yapılması gerekenler

arasında saçı her gün yıkamamak da yer alıyor. Saç derisinin kendi yağıyla beslenecek olan saçların daha sağlıklı olduğu da yapılan araştırmalar neticesinde ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda bu yağın saç dökülmelerini de önlediği bilinmekte. Her gün yıkanan saçların bu yağdan arındırılması ve saçların daha kolay bir şekilde dökülmesi mümkün oluyor.

Yine bir diğer konu da dermatolojik olarak kanıtlanmış olan şampuanların kullanılması. Bu şampuanların saç dökülmelerini azalttıkları bilinmekte. Eczanelerden de kolay bir şekilde temin edilebilecek olan saç dökülmesine karşı özel olarak geliştirilmiş şampuanların aynı zamanda saç derisine bakım yapacağı da görülebilecektir. Sabun ya da bebek şampuanı yetişkin insanlar için uygun değildir ve kolay bir şekilde saç dökülmelerine neden olabilir. Herkesin kendi saç derisine uygun olan şampuanı kullanması gerekmektedir.

Tükettiğimiz besinler saç derisinin sağlığı için de önem taşıyor. Süt, karnabahar, kuruyemişler bu bakım için önemli olan besinler içerisinde yer almaktadır. Saç dökülmesini önleyecek olan besinler içerisinde havuç da yer almakta. Protein ve kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi de saç dökülmelerinin önüne geçebilmek adına önemlidir. Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde daha iyi sonuçlar almak da mümkündür.

Son olarak saç dökülmesinin farklı sebeplerden kaynaklı olabileceği de unutulmamalı. Bundan dolayı nedenlerini araştırmak engelleyebilmek için yapılması gereken en önemli adımlardan birisi olacaktır. Saç dökülmeleri normalin de üstündeyse doktora başvurmakta yarar bulunuyor. Doktorun önerileri doğrultusunda önlem almak ve önerileri dahilinde ilaç kullanmak bu sıkıntıların aşılabilmesi adına fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Etkili Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı