Sezeryan Doğum Nedir ? Hangi Durumlarda Yapılır

Sezeryan Doğum

Günümüzde gelişen teknolojilere bağlı olarak tıp teknolojisi de ilerlemiştir.  Gelişen teknolojiye bağlı olarak ortaya çıkan sezeryan doğum normal doğuma göre aha kolay hale gelmiştir. Sezeryan doğum ile normal doğum sırasında ortaya çıkan bir çok olumsuz durum ortadan kalkmış doğum sırasından meydana gelen anne ve bebek sağlığı korunmaya başlanmıştır. Sezeryan doğum normal doğuma göre daha başarılı, daha kolay, daha kısa ve daha ağrısız oluduğu için doğum yapacak anneler genellikle sezeryan doğum yöntemini istemektedir. Ancak sezeryan doğum için karar verecek kişi sadece doğum uzmanı olan doktorlardır. Doktorların vereceği kararlar ile sezeryan doğum yapılabilmektedir.

anne karnında sezeryan doğum görüntüsü

Sezeryan doğumun avantajlı olmasından dolayı çok tercih edilen bir yöntem olmuştur. Eğer normal doğum için annenin ve bebeğin engel teşkil eden bir durumu yoksa doktorun onayı ile yapılabilir. Ancak bu konuda tercih yapan annenin sezeryan doğum ile ilgili olarak bilgilendirilmiş olması gerekir.

Sezeryan doğum neden yapılır 

Öncelikle tıbbi olarak normal doğuma engel teşkil eden sağlıksal sorunların oluşması halinde anne rızası dışında doktor kararı ile sezeryan doğum yapılabilir. Bu sayede hem anne hem de bebek sağlığı ön planda tutulmuş olur hem de oluşacak kalıcı bir bebek sorununun önüne geçilmiş olur. Peki hangi durumlarda sezeryan doğum yapılır veya yaptırılır ?

sezeryan doğum

Sezeryan Doğumun Riskleri

Normal doğumdan riskli olarak sezeryan doğum cerrahi bir operasyondur yani bir ameliyattır ve her ameliyatın azda olsa riski vardır.

Sezeryan Doğum Sonrası

Sürecin en zorlu evresi bıçak yarası ortalama 1ay devam edebilir.Hareket etmede zorluk bebeği emzirmede sorun yaşanabilir.Mutlaka doktor kontrolünde geçirmek gerekir bu evreyi.

Hangi Durumlarda Sezeryan Doğum Yapılmalı

1 ) Normal doğum sırasında rahim kanalı denilen ve bebeğin önce başının girmesi gereken bu kanala bebeğin omzunun, ayaklarının gelerek sağlıklı bir şekilde rahim kanalına girmemesi ve ilerleyememesi durumunda bebek ölümü, anne de kanama oluşması olasılıkları nedeniyle sezeryan doğum yaptırılır.

2 ) Bebeğin içinde bulunduğu plesantanın normalden büyük olması, yerinden ayrılarak doğum kanalını kapatması sonucu bebeğin plesantadan çıkarak rahim kanalına girmesini engelleyen bir surum söz konusu olduğunda sezeryan doğum yaptırılır. Plesantanın normalden büyük olması veya rahim kanalını kapatmış olması ultrason yardımıyla hamilelik döneminde anlaşılabileceği gibi doğum sırasında da anlaşılabilir.

3 ) Bebeğin içinde bulunduğu plesanta, normal doğum sırasında bebekten önce doğum kanalına girerek dışarı çıkar. Bu durum bebeğim içeride nefes alamamasına ve annenin kanamasının başlamasına sebep olur. Bu olumsuz durumlar anne ve bebek sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atar.Doktor bu durumda anneye veya aileye sormadan sezeryan doğum kararı alarak annenin ve bebeğinin sağlığını korumuş olur.

4 ) Bebeğin normal boyutlardan büyük olması, normal bebeklerden ağır olması  bebeğin rahim kanalında ilerlemesini zorlaştırır. Bebek plesantadan çıktıktan sonra kısa bir sürede dışarı çıkması gerektiği halde rahim kanalında sıkışır ve uzun süre burada kalabilir. Uzun süre burada kalması sonucu oksijensiz kalarak ölebilir. Doktor bebeğin sağlığını korumak için sezeryan doğum kararı verebilir.

5 ) Anne adayı çoğul gebelik yaşıyorsa doğum sezeryan olarak yapıtrılır. Bu sayede hem anne hemde bebekler sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilirler.

Anne adayları genel olarak normal doğum yapan kişilerden duydukları doğum sancılarının şiddetinden korktukları için, doğum sırasında oluşabilecek olumsuzlukların anne adaylarının panik seviyelerini ve hormonal düzeylerini olumsuz olarak değiştireceğinden korkmalarından, doğum sırasında acı çekeceklerini düşündüklerinden normal doğum yerine sezeryan doğum istemektedirler. Doktorun olumlu onay vermesi durumunda bebek gelişimini tamamladığı 36 . haftadan itibaren sezeryan doğum gerçekleşebilir. Sezeryan doğum bazı durumlarda 6. Ayda, 7. Ayda zorunlu olarak yapılabilir. Bu durumda bebekler gelişimlerine 9. Aya kadar küvözde devam ettirilir.

sezeryan doğum

Sağlıksal ve tıbbi açılardan bir mecburiyet, zorunluluk yoksa anne adayının isteğine ve doktorun onayına göre sezeryan doğum yapılabilir. Sezeryan doğum ile normal doğum karşılaştırılmasının yapılarak anneye her iki doğumun avantajları ve dezavantajları anlatılmalı, sezeryan doğum ve sonrası ile ilgili bütün bilgiler anne adayına verilmelidir. Bebeğin sağlığı ile ilgili olarak verilecek bilgiler ışığında anne adayının sezeryan doğum istemesi  halinde doktor onayı ile sezeryan doğum yaptırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hafta Hafta Gebelik Süreci başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı