Sivilce Kızarıklığı İçin Etkili Yöntemler Nelerdir?

Sivilce hemen hemen herkesin başına gelmiş ve ciltte farklı sorunlara sebep olan bir sıkıntıdır. Bazıları sivilceleri sıktıktan sonra her şeyin düzeleceğine inansa da aslında işler umduğumuz gibi gitmemektedir. Özellikle sivilceleri sıktıktan sonra o bölgede kızarıklıklar meydana gelmektedir ve bu görüntü olarak da hoş bir görüntüye sahip değildir. Bu yazımızda da sivilce patlaması sonrası oluşan sivilce kızarıklığı nasıl geçer, en iyi yöntemler nelerdir detaylı olarak yazımızda sizlere bunları paylaştık.

sivilce kızarıklığı için buz
sivilce kızarıklığı için buz

Sivilce Kızarıklıkları İçin Buz Uygulayın

Buz uygulaması bir çok derde deva olduğu gibi sivilce kızarıklığı içinde en etkili yöntemlerden birisidir. Ufak bir bez parçası içerisine birkaç buz küpü koymanız veya dondurulmuş su şişesi de olabilir, bunu sivilceli bölgeye yumuşak bir biçimde uygulayın. Burada dikkat etmeniz gereken şey buzu sert bir şekilde uygulamayın bu sivilce iltihabına sebep olabilir, size daha çok zarar verebilir. Kan dolaşımının artırılmasını sağlayan bu uygulama şişlik ve kızarıklığı hafifletir, durumuna göre tamamen geçirebilir. Buzu 5-10 dakika bekletmeniz ve bu işlemi günde birkaç kez yapmanız yeterlidir.

sivilce kızarıklığı salatalık
sivilce kızarıklığı salatalık

Salatalık İle Kızarıklığı Yok Edin

Salatalık tamamen doğal bir serinletici gibi sivilce sonucu oluşan kızarıklığı geçirmede faydası olabilecek bir besindir. Büzücü özelliği olan salatalıkların oluşan kızarıklığı ve şişkinliği hafiflemesinde önemli rolü olacaktır. Öncelikle ince bir dilim salatalığı sivilcenin üzerine koyun ve 5-10 dakika bekletin bunu ara ara uygulayın. Özellikle salatayı buzdolabında soğuk bir biçimde almanız etkisinin daha çok olmasına yardımcı olacaktır.

sivilce kızarıklığı giderme
sivilce kızarıklığı giderme

Aspirin İle Ufak Dokunuşlar

Aspirin içerisinde bulunan salisilik asit ile sivilce bölgesine yapacağınız işlemler ile kızarıklıklar için çözüm üretebilirsiniz. Öncelikle aspirinleri bir macun haline getirmemiz lazım ve bunun için birkaç aspirini su ile karıştıralım, daha sonrasında kulak çubuğu yardımı ile ilgili bölgeye sürelim ve kurumasını bekleyelim. Kuruduktan sonra yıkayarak bölgeyi temizleyebilirsiniz.

sivilce kızarıklığı için limon
sivilce kızarıklığı için limon

Limon Suyu İle Kızarıklıklara Müdahale Edin

Limon içinde herkes biliyor ki sitrik asit bulunmaktadır. Sitrik asit etkisi bilinen bir doğal cilt ağartıcısıdır. Gece yatmadan önce pamuğa biraz limon suyu sıkın ve kızarık olan bölgeye sürün. Sabaha kadar bu şekilde kalsın, sabahleyin de iyice kurulayınız.

sivilce kızarıklığı için maske
sivilce kızarıklığı için maske

Sivilce Kızarıklığına Maske

Bir çok internet sitesinde farklı sivilce kızarıklığı maskesi olsa da şuan en etkili maske türü bal ve elma maskesidir.  Küçük bir dilim elmayı iyice rendeleyerek bir kaba dökün ve aynı kap içerisinde bir yemek kaşığı bal ilave ediniz. Bu ikisini iyice karıştırıp, sivilceli bölgelere sürünüz. Yaklaşık 3045 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Etkili Bir Kür Tarifi

Bir çay kaşığı tuz ve 2 çay kaşığı zeytin yağını iyice karıştırarak ilgili bölgeye temas ettirebilirsiniz. Özellikle yavaş dokunuşlar ile bunu yaparsanız etkisi daha iyi olacaktır aksi halde sivilceli bölgelere zarar verebilirsiniz.

Göz Damlası İle Sivilce Kızarıklarına Elveda Deyin

Göz damlası içerisinde bulundurmuş olduğu anti bakteriyel özelliği sayesinde çok etkili bir yöntemdir. Sivilce kızarıklığı olan bölgeye damlatacağınız birkaç damla göz damlası farkını kısa süre de gösterecektir. Bunu gün içerisinde birkaç denemeye çalışınız.

Sivilce ne kadar ufak görünse de bazen sağlık yönünden insanlara büyük zararlar verebilmektedir. Bu yüzden siz de cildinizde ki sivilcelerin abartılı bir şekilde türediğini, fazla şişkinlik yaptığını veya buna benzer sorunlar ile karşılaşırsanız muhakkak bir doktora danışınız. Bu konuda uzman doktorlar sizlere daha etkili ve hızlı çözümü olabilecek tavsiyeler de bulunacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Koltuk Altı Kararması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı