Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Cildimizin her bölgesinde ölü tabaka, yağ ve kirden kaynaklı oluşarak gözeneklerde lekeli bir gönüme neden olan siyah noktalar özellikle burun bölgesinde oldukça sık görülmektedir. Burun çevresindeki siyah noktaları gidermek zor olduğu gibi düzenli uygulama ile burun bölgesindeki siyah noktalara özel bakım yaparak bu bölge temizlenebilmektedir. Ancak cilt temizliğine önem verilmediği veya aksatıldığı takdirde siyah noktalar yeniden oluşacaktır.

Siyah Nokta Maskesi Evde Kolay Tarif

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için yapılan cilt bakımı cildin yıpranmasını önleyerek daha genç bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Peeling etkili maskelerle bakımını yaptığınız cildinizi rahatlıkla sivilce ve özellikle siyah noktalardan arındırabilirsiniz. Ancak cildinize yoğun ve ağır gelebilecek maskeleri gün aşırı uygulayarak cildinizi yormanız farklı bir cilt sorunu ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle daha hafif ve doğal cilt maskelerinden yararlanmanız tavsiye edilir.

Aşağıda vereceğimiz maskeleri cildinize uygulayarak siyah noktalarından özellikle burun çevrenizi arındırabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Kahve Maskesi

Malzemeler

2 çay kaşığı türk kahvesi

2 çay kaşığı sızma zeytinyağı

Maskenin hazırlanması

Belirtilen oranda türk kahvesi ve zeytinyağını karıştırarak siyah nokta oluşan bölgelerinize bu maskeyi uygulayın. Göz çevreniz hariç cildinizin tamamına da uygulayabileceğiniz bu maskeyi yaklaşık 10 dakika sonra ılık su ile cildinizden arındırın.

Siyah noktalar için kahve telvesi maskesini ilk uygulamanızdan sonra 3 gün bekleyin ve maskeyi cildinize yeniden uygulayın. Hemen ardından 1 hafta bekleyerek maskeyi tekrar cildinize uygulayın. Bu uygulama süresinin ardından 15 günde bir siyah nokta oluşumunu engellemek için kahve maskesini kullanabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

siyah noktalar için maske
siyah nokta maskesi tarif

Malzemeler

3 tatlı kaşığı kil

1 tatlı kaşığı limon suyu

Yeteri kadar su

Maskenin Hazırlanması

Kil ve limon suyunu bir kaseye ekleyerek kremsi bir kıvam alana kadar karıştırarak su ekleyin. Göz çevrenize dikkat etmek üzere maskeyi cildinize yumuşak hareketlerle uygulayın ve maske cildinizde kuruyana kadar bekleterek ılık su ile cildinizden arındırın. İhtiyaç duyduğunuz her zaman tekrarlayabileceğiniz maske ile siyah noktalarınızın yok olduğunu göreceksiniz.

Siyah Noktalar İçin Toz Şeker Maskesi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı kahve

Maskenin Hazırlanması ve Uygulanması

Şeker, bal ve kahveyi bir kase içerisinde belirtilen oranlarda karıştırarak temizlediğiniz cildinize maskeyi uygulayın. 10 dakika kadar cildinizde etkileşimi açısından beklettiğiniz maskeyi ılık su ile cildinizden arındırabilirsiniz. Ayrıca siyah noktalarınız için dilediğiniz an kolaylıkla uygulayabileceğiniz toz şeker maskesini hazırlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Siyah Noktalardan Kurtulma Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı