Tokluk Hissi Veren Besinler

Tokluk Hissi Vererek Zayıflamanıza Yardımcı Olan Besinler

Yaz ayları kapımızda. Birçok bayanın diyet sezonu açıldı bile! Hem yediklerinizi azaltarak, dengeli ve sağlıklı beslenerek hem de öğünlerinizde tokluk hissi yaratıp çok fazla yemenizi ya da atıştırmanızı engelleyen besinlere yer vererek bir ayda dört beş kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli bir diyet programının olmazsa olmazı ‘tok tutan besinler’ nelerdir?

Tok Tutan Besinler

Protein grubu besinler iştah keser
Protein grubu yiyecekler, iştah kapatan özelliği ile uzun süre tokluk hissi verir. Yumurta ile süt ve yoğurt zengin protein içeriği ile tok tutan besinlerin başında gelir. Kahvaltıda tüketeceğiniz bie adet yumurta sizi öğle öğününe kadar tok tutacaktır. Ayrıca acıktığınızda atıştırmak yerine bir çay bardağı süt içerek, dengeli şekilde açlığınızı bastırıp, bir süre tok hissederek fazla yemeyi engelleyebilirsiniz. Ayrıca protein grubundan yoğurdun diyet sırasında günde bir kase tüketimi, zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

süt diyeti

Lif oranı yüksek besinler tokluk hissi yaratır
Lif oranı yüksek gıdalar, tokluk hissi verir. Uzun süre tok hissetmenize yol açan yüksek lif oranına sahip gıdaların başında badem, elma ve armut gelmektedir. Badem, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bunun yanısıra  badem mide ve sindirim yolları dostu  olarak, diyet programı ile değişen beslenme düzenine, bedenin uyumunu kolaylaştırmaktadır.  Bu sebeple diyet sırasında günde bir avucu geçmeyen miktarda badem tüketilmesi önerilmektedir.

Yulafın içeriğindeki karbonhidrat yavaş yakılır
Yulaf ve yulaf ezmesi, vücut tarafından yakılması uzun süren bir gıda olduğundan sizi uzun süre tok tutacaktır. Acıkmayı engelleyen yulaf, kahvaltılarda tüketilebilecek sağlıklı bir diyet ürünüdür.

Diyet Sırasında Çok Çabuk ve Sık Acıkmamak için Neler Yapmalısınız?
Bilindiği gibi diyet sırasında sık acıktığından şikayetçi olarak diyeti sürdüremeyen insanların sayısı  bir hayli fazla. Birkaç gün süren ve sonu getirilmeyen diyetlerin en büyük nedeni tok tutan besinler tokluk hissi veren gıdaların diyet programına yeterince alınmayışı.

Belki sizde diyet sırasında çabuk acıkıyorum, diyenlerdensiniz. Diyet sırasında çok sık acıkmamak ve uzun süre tok hissetmek için;

-Salatalarınızı sirke ile beraber tüketin. Sirke sindirim hızını yavaşlatarak, kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır.

-Sabah kahvaltılarında bir iki tatlı kaşığı zeytinyağını birkaç damla limon sıkarak, kepekli ekmek ile tüketin. Hem gaz sorununuza iyi gelecek hem de ara öğüne kadar sizi tok tutacaktır.

-Kahvaltınızı protein  ağırlıklı ve dengeli şekilde, mutlaka yapın. Kahvaltıda yulaf tüketimi ile uzun süre tok hissedebilirsiniz.

-Tüm bunların yanında  gün içinde bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Dibek Kahvesi ve Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı