Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Dikkat edilmesi Gerekenler

Bu güne kadar hep başkalarının bebeğini seven anne ve baba adayları kendi çocuklarını kucaklarına aldıklarında hem çocuk bakımı konusunda acemi olduklarından hem de hassas olan bebeğe bir zarar verecekleri korkusu nedeniyle bebeklerine hep temkinli yaklaşırlar. Yeni doğan bebek temizliği ve bakımı  konusunda dikkat edecekleri bir kaç püf noktası vardır.

Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi

Yeni doğan bebekler ilk altı ay sadece anne sütü ile günde 10 – 12 kez beslenmelidir. Bebekler acıktıklarını belirtemezler bu nedenle  anne, bebeğini aralıklar ile emzirmeli ve beslemelidir. Anne sütünün dışında kesinlikle başka besin verilmemelidir.  Doktorunuzun önereceği bebek damlaları veya şurupları verilebilir.

bebek beslenmesi
anne sütü bebek bakimi

Yeni Doğan Bebeklerin Temizliği

Yeni doğan bebeklerin hassas ciltleri, temiz tutulmaya özen gösterilmelidir. Bebekler ilk bir kaç ay zorunlu kalınmadıkça yıkanmamalı, kaynar suda kaynatılarak sterilize edilmiş ıslak bez veya ıslak bebek mendiller ile silinmelidir. Bebeklerin çamaşırları gün aşırı veya gün içinde olacak şekilde değiştirilmeli ve çamaşırları dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Aksi halde çamaşırlar bebek ciltlerinde alerjiye neden olabilir.Bebek ciltleri kendilerini besleyemedikleri için sık sık kurur ve pul pul olabilir. Bunun için doktorun önereceği nemlendirici bebek yağları kullanılmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerin Göbek Bakımı

Yeni doğan bebeğin göbek bağı 7 – 10 gün içinde düşer. Göbek kordonu düşene kadar göbek çevresi sterilize edilmeli ve mikrop kapmasına karşın korunmalıdır. Yapılması gereken en ideal koruma yöntemi; göbek çevresi gün aşırı alkol ile temizlenmeli ve pansuman yapılarak  korunmasıdır. Bebek, göbek bağı düşene kadar dikkatli bir biçimde gözlenmeli ve göbek çevresi mikrop kapmaması için her günde temizlenmelidir.

Yeni Doğan Bebeklerin Ağız Bakımı

Yeni doğan bebeklerde ağız içi sıvısı olan mukoza salgısı yeterli olarak salgılanana kadar ağız bakımı için ıslak bir mendil veya gazlı bir bez yardımıyla günde bir kez ağız içi etraflıca silinmeli ve ağız bakımı yapılmalıdır. Bazı bebeklerde ağız içinde mantar oluşur. Pamukçuk adı verilen bu hastalığa yakalanan bebekler için doktorların önerdiği ilaçların dışında ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

yeni doğan bebek ağız bakımı
yeni doğan bebek ağız bakımı

Anneler pamukçuk hastalığına karşı meme ucu bakımı yapmalılar. Meme uçlarını sterileze edilmiş gazlı bezler ile silip temizlemeli ve bebeklerini bu temizlikten sonra emzirmeliler.

Yeni Doğan Bebeğin Altının Temizlenmesi

Yeni doğan bebekler  günde 10 – 12 kez beslendikleri için 6 -8 kez altlarını ıslatabilir, altlarına yapabilirler. Bu nedenle gün içinde 2 saate bir bebek altları mutlaka kontrol edilmeli ve ıslanmışsa değiştirilmelidir. Islak bezler bebeğin genital bölgesini tahriş eder ve bu durum uzun sürerse yaralar oluşabilir. Bebeğin altını değiştirilen, gazlı bezler  ile bebeğin genital bölgesi silinmeli, güvenilir markaların bebek bezleri kullanılmalıdır. Bebeğinizde pişik olması durumunda doktorunuzun önereceği ilaçları ve yine güvenilir markaların bebek pudraları kullanılmalıdır.

Yeni Doğan Bebek Göz ve Burun Bakımı Nasıl Yapılır

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde çapaklanmaların oluşması çok olağandır. Bebeklerin gözlerinde çapaklanma meydana geldiğinde sterilize edilmiş gazlı bezler kullanılarak göz yuvasının iç kısmından dış kısmına doğru veya göz ile burun birleşim noktasında yukarıdan aşağıya doğru çok hafif bir şekilde cilde zarar vermeden tamizlenmelidir.

Yeni doğan bebeklerin burunlarında tatak dediğimiz kurumuş mukoza salgısı bulunur. Bu durumda bebekler nefes alıp vermekte zorlanırlar. Bu durumda annelerin yapması gereken, ıslak bir mendil ile bebeklerin burnunda yer alan tatağı yavaş ve nazik bir şekilde almaktır. Eğer bebeğin burnunda sıvı mukoza var ve burun tıkalı ise burun için üretilmiş burun pompaları kullanılarak burunda biriken sıvı mukoza sıvısı bir tüp içine alınarak beneklerin burunları açılmış olur. Burun tıkanması devam ederse bu yöntem tekrar kullanılabilir.

Yeni Doğan Bebek Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Bebeklerin tırnakları çok hassas olduklarından  kesilecek uzunluğa ulaşmadan asla kesilmemelidir. Tırnak uzun olmadan kesilmeye kalkıldığında tırnak etine zarar verilmesi ve tırnak  yaraları oluşumuna sebep olabilirsiniz. Bu edenle çok dikkatli davranılmalıdır.

Yani doğan bebek bakımı için yeni anneler çok dikkatli olmalı ve yukarıda yazılı önerileri dikkate alarak bebek bakımı yapmalılar.

Bir önceki yazımız olan Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı